Příznaky, které mohou i po zotavení z onemocnění koronavirem přetrvávat

Fotografie: Freepik

Některé příznaky se mohou u vyléčených lidí, kteří prošli onemocněním koronavirem, objevovat i nadále. Francouzský lékař Louis Bernard, který je vedoucím oddělení infekčních nemocí, zodpověděl několik nejasných otázek, co se toho týká.

Na odeznění příznaků se podílí celá řada faktorů

To, jak rychle se s nemocí vaše tělo popasuje, určuje mnoho faktorů. Mezi ty lze zařadit například věk, anamnézu, stav imunitního systému, nebo celkovou fyzickou kondici. Mnoho vyléčených sdílí s ostatními na sociálních sítích poznatky o stále přetrvávajících příznacích i po vyléčení z nemoci způsobené virem SARS-Cov-2. Vysvětleme si, o jaké jde a kdy odezní zcela.

O jaké přetrvávající příznaky se jedná?

Doktor Louis Bernard tvrdí, že až 80 % pacientů se potýká alespoň s jedním přetrvávajícím příznakem i po vyléčení se z onemocnění koronavirem. To vyplývá i ze studie, při které pozoroval až 150 nemocných. Obvykle se jedná o abnormální únavu, bolest kloubů, nebo kašel.

Fotografie: Pixabay

Přetrvávající únava

Velmi častým příznakem onemocnění způsobeného koronavirem je abnormální únava, která znemožňuje běžné denní činnosti. Někteří pacienti dokonce tvrdili, že by mohli prospat celý den. Dle výzkumu v irském Dublinu se však zjistilo, že tato únava může klidně přetrvat i po zotavení.

Až 50 procent zaměstnanců v jedné z irských nemocnic uvedlo, že se cítí stále slabí. Odborníci doporučují opakované vyšetření lékařem, pokud únavový syndrom nezmizí samovolně půl roku po prodělání infekce koronavirem.

Přetrvávající suchý kašel a bolesti kloubů a svalů

I suchý kašel a dušnost bývá poměrně frekventovaným příznakem onemocnění. Mnozí bývalí pacienti si stěžují dlouho po vyléčení na kombinaci únavy, kašle a potíže s dýcháním. Někdy pociťují i bolesti na hrudi. Virus SARS-Cov-2 rovněž způsobuje ve většině případů kloubní a svalové bolesti. U některých vyléčených mohou dokonce tyto nepříjemné příznaky přervat a stát se chronickými.

V jistých případech může dojít i k relapsu onemocnění

Pakliže tyto příznaky přetrvávají i několik týdnů po vyléčení a objeví se dokonce v kombinaci, je nutné opět podstoupit vyšetření na onemocnění koronavirem. Čím dál více pacientů se totiž potýká s takzvaným relapsem nemoci. Což laicky znamená to, že se onemocnění navrátí a dotyčný jej prodělá znova. Již lékaři mnoha zemích zaznamenali pacienty, kteří zhruba po měsíci projevovali zcela identické známky koronavirové infekce, jako na počátku první nákazy.

Na věkové kategorii v podstatě nezáleží

Koronavirus se nevyhýbá ani mladým lidem, přestože více jsou ohrožené starší věkové skupiny obyvatelstva. Především záleží dle odborníků na imunitním systému konkrétního jedince. Rovněž může i mírný průběh onemocnění zanechat zdravotní následky.