Vědci vydali varování. Za obzorem může být další pandemie způsobená nemocí X

Fotografie: Freepik

Profesor epidemiologie a infekčních nemocí Mark Woolhouse z Edinburghu tvrdí, že lidstvo může potenciálně potkat další brzká pandemie způsobená nemocí pod mezinárodním označením „Disease X“.

Zatím o ní ale vědci mnoho nevědí. Mechanismus propuknutí onemocnění není stále znám. První podezřelý případ se objevil v Africe.

Koronavirus není jediný

Podle vědců i profesora epidemiologie Marka Woolhouse může potkat lidstvo za několik let podobná pandemie, jako je ta současná způsobená virem Sars-CoV-2. V jejich hledáčku je tak jakási neznámá nemoc označovaná jako „Disease X“.

Předpokládá se, že může mít daleko horší následky a vyšší úmrtnost než koronavirus. Odborníci stále zkoumají, s čím může souviset. Zatím přišli na to, že se podobá tak trochu průběhu smrtící Eboly. Lidé by se tak měli mít na pozoru a rozhodně se řídit stanovenými hygienickým opatřeními.

Fotografie: Freepik

Každý rok vědci objeví nový kmen virů

Epidemiologické výzkumy probíhají neustále. Proto se nechal profesor Woolhouse z Edinburghu slyšet, že vědci objeví každý rok zhruba jeden až dva nové virové kmeny. Podle odborníka je důležité přemýšlet o tom, jak lze zabránit masivnímu šíření případné nemoci, aby se neopakovala kritická situace jako za dob koronaviru. To je ostatně i priorita WHO, zabránit vysoké smrtnosti společnosti, pokud by další pandemie propukla.

O nemoci „Disease X“

Nemoc zvaná „Disease X“ se objevila již na kritickém seznamu Světové zdravotnické organizace. Toto onemocnění může být stejně tak nebezpečné jako třeba Ebola nebo SARS. O to složitější je situace, když vědci vůbec netuší, co nemoc vlastně způsobuje.

První podezřelý případ byl zaznamenán v Kongu. Zde onemocněla mladá žena, která byla testovaná na Ebolu, neboť příznaky jí nasvědčovaly. Měla hemoragickou horečku. Její dvě děti se nenakazily a zatím je nikdo neotestoval. Výsledky testu ženy sice známy jsou, ale nejsou nikterak jednoznačné. A tak ji lékaři ihned izolovali od ostatních. Mají podezření, že se může jednat o pacientku nula, která je první nemocnou s „Disease X“. Vše bedlivě sledují odborníci z celého světa. Je nutné předejít katastrofickému scénáři.

Fotografie: Freepik

Jaké další smrtící viry jsou na seznamu WHO (Světové zdravotnické organizace)?

Pokračujte ve čtení článku na další stránce