Způsoby, díky kterým lze přirozeně zmírnit bolesti zad i bez návštěvy fyzioterapeuta

Fotografie: Depositphotos

Bolest zad je považovaná za jeden z nejzákeřnějších zdravotních problémů moderní doby. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se netýká pouze starších lidí, potíže mají i daleko mladší ročníky.

Proto je důležité vědět, jak bolesti včas předcházet, ale také jak ji léčit a snižovat nepříjemné projevy s tím spojené. Existuje hned několik způsobů, jak zmírnit bolesti zad a jak zlepšit držení svého těla.

Udržovat se v kondici je jistě přáním každého. Ideální je, pokud toho můžete docílit pomocí přírodních léků, uplatňováním dobrých návyků nebo pravidelnou péčí o své tělo. Těmito způsoby si můžete od bolesti zad ulevit zcela přirozeně, bez zásahu lékařů nebo prášků na bolest.

Fotografie: Freepik

Využijte protizánětlivé potraviny

Ve vaší kuchyni najdete mnoho potravin, které obsahují antioxidanty a protizánětlivé látky. Jejich pravidelnou konzumací můžete účinně snižovat bolesti zad. Hodit se vám bude například kurkuma. Toto asijské koření, které se často vyskytuje v kari, se používá k vylepšení některých pokrmů. Má protizánětlivé vlastnosti, které mohou být prospěšné pro lidi s bolestmi kloubů a zad.

Kurkumin, který je zásadní sloučeninou kurkumy, může být používán jako léčba mnoha forem artritidy i jiných zánětlivých stavů. Kurkumu je možné konzumovat jako nálev nebo smíchanou se sklenicí mandlového mléka večer před spaním.

Zkuste také zelený čaj se zázvorem. Ten může ulevit při osteoartróze a bolestech kloubů. Polyfenoly v zeleném čaji slibují, že zajistí prevenci nemocí spojených se záněty. Chcete-li si tento nápoj skutečně vychutnat, přidejte do zeleného čaje několik plátků zázvoru a před konzumací ho několik minut nechejte odstát.

Fotografie: Freepik

Podporujte dobrý spánek

Kvalitní a dlouhý spánek je nejlepší způsob, jak být méně stresovaný a cítit se i vypadat zdravě. Poděkují vám i vaše záda, protože budou moci přes noc skutečně zrelaxovat a budou daleko uvolněnější. Pokud se vám nedaří snadno a rychle usínat, zkuste si dopřát tyto potraviny, které podporují produkci hormonu spánku.

  • Vitamíny skupiny B. Hlavní roli při podpoře ideálního spánku hrají právě tyto vitamíny. Ty získáte nejlépe z celozrnných obilovin a určitého masa.
  • Kozlík lékařský. Proti poruchám spánku může být tento doplněk skutečným lékem. Tato léčivá rostlina se již dlouho používá jako přírodní prášek na spaní. Zkuste jej tedy i vy.
Fotografie: Freepik

Vyvarujte se nedostatku pohybu

Abyste zabránili neustálé únavě kloubů a svalů páteře a kyčlí, je nutné dodržovat následující tipy:

  • Vyhněte se příliš dlouhému sezení. Dlouhé sezení vyvíjí tlak na páteřní ploténky. V kanceláři je důležité vstávat alespoň každou hodinu a udělat několik kroků, abyste uvolnili plotýnky v páteři.
  • Zkontrolujte své držení těla. Správné vyrovnání krku, ramen a zad pomáhá snížit zátěž páteře. Špatné držení těla způsobuje problémy se zády tím, že zvyšuje bolest v této části těla.
  • Často měňte polohu. Činnosti by se měly střídat, aby se svaly a klouby rychle neunavovaly. V případě práce vestoje je vhodné si udělat přestávku a obrátit se k jiné činnosti, která vyžaduje sezení. Jakmile jsou svaly uvolněné, je možné se vrátit do výchozí polohy vestoje.
  • Odpočívejte. Čtení, poslech hudby, nebo dokonce řemesla mohou být alternativou, jak odvrátit mysl od bolesti a současně usnadnit odpočinek.

Protahujte se

K úlevě od bolesti zad je nejlepší alternativou jóga. Tato disciplína pomáhá protáhnout záda a uvolnit svaly a klouby a zároveň zlepšit pružnost páteře. Protahování jógy by mělo být prováděno pomalu a jemně, zejména brzy ráno, aby se uvolnila a snížila ztuhlost zad.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]