Zdravotní výhody častého smíchu aneb smějte se, jak jen můžete

Říká se, že nejlepším lékem je smích. Co je na tom příjemného, je to, že je snadno přístupný a přichází naprosto zdarma – nemusíte se pro něj vydávat do nejbližší lékárny nebo za něj platit. Smát se můžete vtipu, videu, s přáteli nebo se svými dětmi. Podle vědců existuje mnoho různých výhod častého smíchu. A my si tyto výhody dnes prozradíme.

Snížení stresu

Vedete každodenní stresující život? Pak se postarejte o to, abyste se zapojili do aktivit, která vás dokáží rozesmát. Především na konci dne. Smích je velmi dobrý pomocník při snižování hladin stresových hormonů. Chronický stres je něco, co zásadním způsobem poškozuje zdraví. Snažte se hodit trable za hlavu a naučte se zdravě smát, od srdce. Jděte tomu sami naproti a vyhledávejte vtipná videa, rozhovory, dělejte hlouposti s dětmi, se svým partnerem.

Snížení úzkosti

Stres a úzkost jdou obvykle spolu ruku v ruce, protože stres může způsobit pocit úzkosti. Problém se spoustou úzkostných myšlenek spočívá v tom, že může vytvořit začarovaný kruh, kterému lze velmi těžko uniknout. Úzkost je ve skutečnosti jednou z nejčastějších forem duševních chorob. Dobrou zprávou je, že úzkost je vysoce léčitelná pomocí léků a také mnoha přirozených přístupů, jako je psychoterapie. Smích je tedy výtečnou prevencí i léčbou.

Lepší nálada

Dalším typem duševní choroby, která v současnosti postihuje miliony a miliony lidí, je deprese. Deprese zabraňuje v tom, abyste měli smysluplný a produktivní život, protože vám může způsobit únavu a nezájem o každodenní věci a činnosti. Je důležité mít depresi pod kontrolu, a to neprodleně, protože to může dramaticky snížit kvalitu života jedince. A co víc, někteří lidé, kteří bojují s depresí, spáchají nakonec sebevraždu. Smějte se, rozdávejte smích, rozesmějte i své blízké.

Snížené riziko srdečních chorob

Věřte nebo ne, častý smích posiluje zdraví srdce. Podle vědců může smích způsobit roztažení krevních cév a tím umožnit, aby krev tekla bez problémů krevními cévami. Jedním z mnoha takových výhod je to, že může pomoci snížit krevní tlak. Vysoký krevní tlak je považován za rizikový faktor pro srdeční onemocnění, srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. Další věc, která může způsobit tyto velmi závažné problémy, je příliš mnoho stresu – jak bylo uvedeno výše, smích může pomoci snížit úroveň stresu.

Silnější imunita

Zápasíte s častým nachlazením nebo chřipkou? Možná nestačí dát si denně pomeranč a poctivě si umývat ruce, možná byste se měli ještě i hodně smát. Lékaři říkají, že smích může ve skutečnosti posílit váš imunitní systém, a tím umožní vašemu tělu více se bránit proti mikrobům způsobujícím infekci. Opět to souvisí se stresem. Ačkoliv jíte dostatek vitamínu, stres je zase o tělo okrádá. Tady můžete vidět, že jedno souvisí s druhým a jaký je stres prevít.

Budete mít užší pas

Věděli jste, že smích může ve skutečnosti spálit spoustu kalorií, stejně, jako když cvičíte? Smích je zvláště dobrý pro váš pas, protože zapojuje břišní svaly. Určitě už se vám alespoň jednou v životě stalo, že jste se smáli tak moc, až vás z toho bolelo břicho – tedy břišní svaly. Zatímco se dobře bavíte (smějete) pracují i břišní svaly.

Obrázky: pixabay