Avokádo už nebudete muset nikdy kupovat. Lze ho snadno vypěstovat doma na parapetu. Stačí k tomu pecka a 3 párátka

Fotografie: Depositphotos

Avokádo je oblíbenou potravinou pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Často však odrazuje od koupě svou vysokou cenou. Zkuste si ho proto vypěstovat v pohodlí domova.

Avokádo se raketově stalo velice oblíbenou potravinou. Je lahodné a především zdravé. Použít ho můžete ve smoothie, v salátech, ale i v omáčkách nebo na gril. Jediným problémem je jeho cena. Pokud ho nechytnete v akci, jeho nákup vám může trochu pošramotit peněženku. Z toho důvodu se spousta lidí uchyluje k jeho pěstování. Růst avokáda z pecky je skvělou zábavou.

Klíčení avokáda z pecky

V tomto případě je důležité pořídit si zralé avokádo. Zbavte ho pecky a omyjte ji čistou vodou. Ujistěte se, že na ní nezůstala žádná dužina, zbytky totiž zvyšují riziko vzniku plísní při klíčení. Pamatujte, že čím větší pecka, tím lepší. Nyní si připravte dlouhé dřevěné tyčinky, nejlépe párátka nebo špejle. Zatlačte je do pecky do hloubky 5 mm na 3 různých místech. Dřívka poskytnou oporu. Pokud použijete párátka, hrot by měl směřovat nahoru.

Fotografie: Depositphotos

Nyní pecku ponořte do vody. Dejte si pozor na správnou hladinu. Základna by měla být namočená, ale místa, kam jste zapíchli dřívka, by vůbec neměla přijít do kontaktu s vodou. Po 3–5 týdnech by se na pecce měly objevit malé otvory, ze kterých vyrůstají kořínky a výhonky. Nezapomeňte pravidelně doplňovat vodu, aby kořínky zůstaly namočené.

Zasazení avokáda s kořínky

Když výhonky dosáhnou 5 cm, zasaďte pecku s kořínky do květináče. Je lepší zvolit poměrně větší nádobu, zhruba o průměru 20–25 cm, aby rostlina měla pohodlný prostor k růstu. Neustále myslete na to, že avokádo nemá rádo nadměrnou vlhkost. Přidejte proto na dno květináče vrstvu drenáže. Substrát by měl být lehký, pecku jím však zcela nezakrývejte, její 1/3 by měla být nad povrchem. Po výsadbě zalijte.

Fotografie: Depositphotos

Správné pěstování avokáda

Umístěte květináč přímo na okno, protože avokádo miluje slunce. Na to skutečně dbejte, vždy by mělo mít dostatek světla i tepla, ale pozor na přímé sluneční paprsky. V zimě je dobré pořídit si speciální lampu na nasvícení avokádového stromku. Substrát by měl být vždy vlhký, zalévat by se tedy měl často, ale jen po troškách. Nikdy by neměl být úplně mokrý, jinak listy začnou žloutnout.

Vzhledem k tomu, že avokádo je tropickou plodinou, musí mu být v domě poskytnuty potřebné podmínky pro růst. Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 16 stupňů ani přesáhnout 28 stupňů. Na jaře a v létě, kdy avokádo aktivně roste, ho přihnojte přírodními citrusovými hnojivy. Přestože pěstování avokáda není tak složité, nevýhodou je doba, kdy vám poskytne první plody. Je to otázka let.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]