Díky tomuto triku budete mít téměř nekonečnou úrodu česneku. Už nikdy ho nebudete muset draze kupovat

česnek detail
Fotografie: Pixabay

Svoji vlastní úrodu česneku si můžete vypěstovat i na parapetu. Nebuďte závislí na rostoucích cenách v obchodech a zasaďte si vlastní česnek. Sklízet můžete po celý rok.

Ať už vás láká zahradničení, i když nemáte vlastní zahradu, nebo chcete ušetřit za nákup ovoce a zeleniny, můžete si některé druhy vypěstovat i doma. Na parapetu vám kromě čerstvých bylin mohou růst pórek, cibule nebo česnek. Stačí pár stroužků česneku zasadit a užít si téměř nekonečnou úrodu. Se správnou péči si můžete dopřát čerstvý česnek po celý rok. Zaplňte parapet čerstvými rostlinami a vylepšeté své pokrmy vždy čerstvými surovinami.

Vypěstujte si vlastní česnek

Česnek dodává pokrmům specifickou pikantní chuť a je proto skvělým dochucovadlem. Mimo jiné obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek a pozitivně působí na lidský organismus. Přesto byste s jeho konzumací měli být opatrní. Ne nadarmo se říká: ,,přes den lék, v noci jed.” Česnek vašemu tělu nejvíc prospěje v průběhu dne, díky svým antibiotickým účinkům. Na večer vás naopak z česneku může začít bolet břicho nebo pálit žáha.

Jak si vypěstovat česnek doma

Nemusíte neustále nakupovat česnek v obchodě. Vysaďte si vlastní česnek a užijte si bohatou úrodu. Z jednoho stroužku vám vyroste celá česneková palička. Pro výsadbu česneku si připravte pár jeho stroužků, květináč, do kterého budete stroužky sázet, dřevěnou tyč na vyhloubení díry a zeminu bohatou na živiny. Stroužky česneku před výsadbou neloupejte ani nijak neošetřujte. Z paličky od sebe oddělte jednotlivé kusy a můžete se pustit do výsadby.

Jak vysadit česnek do květináče

Nejprve do připraveného květináče nebo truhlíku nasypte zeminu téměř po okraj. Voda v květináči by měla být dobře odvodněná. Aby se v květináči  neucpaly odtokové otvory, můžete na jeho dno vyskládat říční kamínky. Jakmile máte květináč naplněný, pomocí dřevěné tyče vytvořte v zemině díry hluboké přibližně 6 cm. Do připravených děr vložte vždy pouze jeden stroužek česneku špičkou směrem nahoru.

tři palice česneku
Fotografie: Pexels

Pokud budete do jednoho květináče nebo truhlíku sadit více stroužků česneku, měli byste mezi jednotlivými rostlinami udržovat minimální vzdálenost 10 – 15 cm. Jakmile máte stroužky v díře, zasypte je hlínou a květináč umístěte na slunné místo. Pravidelně zasazený česnek zalévejte a v případě potřeby přihnojte vhodným hnojivem, abyste rostlinám doplnili potřebné živiny pro rychlý a zdravý růst.

Kdy je vhodné česnek sklízet

Jakmile začnou z česneku vyrůstat první listy, můžete je použít k přípravě nebo dochucení čerstvých salátů. Ve chvíli, kdy tyto listy začnou žloutnout alespoň ze dvou třetin, je načase začít česnek sklízet. Dva týdny nechte paličky česneku vysušit a následně je můžete skladovat v uzavřené nádobě na tmavém místě.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*