Osvědčené způsoby, jak skladovat česnek, aby vydržel co nejdéle šťavnatý a čerstvý

Fotografie: Pixabay

Česnek je v české kuchyni v podstatě nepostradatelnou surovinou. Oblíbený je jak v zeleninových, tak v masových pokrmech. Řada zahrádkářů si ho tudíž pěstuje i na své zahrádce. Domácí zkrátka nemá konkurenci.

Momentálně již pěstitelé sklidili letošní úrodu, o kterou je však potřeba se důmyslně postarat. Víte jak na to? Poradíme vám. Je to velice snadné. Tyto metody vám zaručí, že česnek nezplesniví dříve, než ho použijete k vaření.

Ještě, než česnek uložíte na své místo

Po sklizni česneku je důležité, abyste jej nechali řádně proschnout. Pak je potřeba kořeny spálit ohněm (například zapalovačem). Tak zabráníte dalšímu klíčení plodiny. Proschlý stonek následně zkraťte na požadovanou délku. Některé hospodyňky splétají česnekové hlavy k sobě právě pomocí stonků. Proto si sami zvolte, jak je chcete dlouhé.

Fotografie: Pixabay

Jak česnek skladovaly naše babičky

Velmi osvědčenou metodou skladování je umístění česneku ve svazcích na půdu, nebo do podkroví. Zde se spletené česnekové hlavy věšely na šňůru, nebo hřebíky a vydržely téměř nemožné. Česnek tedy potřebuje ke svému uskladnění především chladnou a temnou místnost.

Fotografie: Pixabay

Uložení do soli, popela nebo dřevěných pilin

Abyste zabránili kumulaci vlhkosti v okolí česnekových hlav, můžete je uskladnit i do sklenice či mísy s velkým množstvím obyčejné jemné kuchyňské soli.

Ta dokonale vlhkost absorbuje a česnek tak nebude náchylný k plesnivění. Obdobně bude fungovat i skladování v popelu či dřevěných pilinách. Horní vrstva materiálu v nádobě by měla být minimálně 2 cm silná.

Namáčení v roztaveném vosku či parafínu

Další z efektivních metod skladování česneku, je jeho máčení do rozehřátého parafínu nebo vosku. Jednoduše česnekové hlavy namočíte do tekutiny, necháte zaschnout a uložíte na chladné, suché a temné místo. Vosk dokonale uchová čerstvost česnekových stroužků.

Fotografie: Freepik

Další možnosti, jak uchovat česnek

Mnohé šikovné hospodyňky také doporučují česnek zamrazit. Buď stroužky oloupete a jednoduše je umístíte do plastového sáčku, nebo je naložíte do oleje.

V mrazáku takto vydrží zhruba půl roku, aniž by byla ovlivněna jeho struktura a chuť. Určitou variantou je i to, že česnek prolisujete, natřete na potravinovou fólii a dáte zamrazit v sáčku. Někteří lidé dokonce lisované česnekové stroužky mrazí ve tvořítkách na led.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]