Připravte si domácí čistící produkty, díky kterým vaše koupelna opět prokoukne. Bude vám závidět i vaše sousedka

Fotografie: iStock

Kvůli kumulující se vlhkosti se ve spárech koupelnových obkladů mohou tvořit plísně a usazovat nečistoty. Proto je potřeba věnovat pozornost i těmto místům při úklidu. Vsaďte na domácí účinné produkty. Neutratíte za ně mnoho peněz.

Zbavte se bakterií v koupelně

Podle výsledků americké studie je koupelna místem v domácnosti, kde se nachází nejvíce bakterií. Proto je důležité vanu, sprchový kout i umyvadlo pravidelně omývat dezinfekčními prostředky. Také byste neměli zapomínat i na již zmíněné obklady a spáry mezi nimi. Použít můžete i domácí úklidový prostředek, který vyrobíte z těchto ingrediencí:

  • 2 velké lžíce jedlé sody
  • 2 velké lžíce octa
  • 1 lžíce Jaru či jiného prostředku na nádobí
  • šťáva z ½ citronu
Fotografie: iStock

Také budete potřebovat menší lavor a houbičku na nádobí. Z výše uvedených surovin si vytvořte homogenní směs, kterou naneste rovnoměrně pomocí houbičky na obklady i spáry. Nechte působit asi deset minut a poté opláchněte teplou vodou.

Další „koupelnové“ tipy

Fotografie: iStock

Pokud jsou dlaždice a obklady skutečně značně znečistěné, pomůže speciální parní čistič. Při úklidu koupelny rovněž nezapomínejte na pravidelnou údržbu závěsu do vany či sprchy. I na něm se usazuje mnoho škodlivých bakterií. Těch se snadno zbavíte tak, že závěs namočíte do lavoru s mýdlovou vodou a mechanicky hrubší houbičkou povrch omyjete.

Závěs je kromě jiného možné vložit i do pračky a vyprat na nižší teplotu. A v případě, že vás trápí nepříjemný zápach z odpadu, nalijte do něj bílý vinný ocet.

Nezapomínejte ani na kelímky na zubní kartáčky, vzduchovou ventilaci či poličky

Fotografie: iStock

Primární pozornost samozřejmě zasluhuje umyvadlo, vana nebo sprchový kout. Avšak neměli byste zanevřít ani na pravidelné vymývání kelímku se zubními kartáčky, nebo na otírání povrchu vzduchové ventilace a poliček.

I zde se zadržují prachové částice i mikroby. Pakliže máte koupelnu spojenou s toaletou, zasluhuje si prostředí ještě vyšší péči, aby bylo hygienicky čisté.

Čím a jak omývat toaletu?

Fotografie: iStock

Toaletní mísu můžete omývat jak klasickými prostředky z drogerií, tak i těmi přírodními. Usazený vodní kámen perfektně odstraní například kombinace bílého či kvasného octa s jedlou sodou. Ocet ale můžete použít i samotný. Ideální je, když jej nalijete do toalety večer a necháte přes noc působit. Pak jen několikrát spláchnete čistou vodou. Toaletní mísa bude zářit opět čistotou. Vyrobit si však můžete i domácí vonné a čistící WC tablety. Potřebovat budete:

  • 40 kapiček vonného esenciálního oleje (například eukalyptus, máta, pomeranč, nebo citron)
  • 1 a ½ sklenice jedlé sody
  • 3 malé lžičky bílého octa
  • ½ sklenice kyseliny citronové

V malé plastové misce si všechny suroviny dobře promíchejte, abyste získali homogenní směs. S té tvarujte rukama středně velké kuličky a nechte je na novinách dobře proschnout alespoň 24 hodin. V případě potřeby pak WC tabletu použijte tak, že ji jednoduše vhodíte do mísy, necháte rozpustit a spláchnete.

Své výrobky skladujte ideálně ve sklenici s víkem na suchém a chladném místě. Další variantou na výrobu tablet do toalety je kombinace esenciálního oleje, jedlé sody, vody, kukuřičného škrobu a kyseliny citronové. Tuto hmotu pak navrstvěte a uhlaďte v tvořítkách na led a nechte dobře zaschnout. Posléze jen vyklopte z formiček a skladujte rovněž ve sklenicích.

Jak se o koupelnu a WC starat v době „covidové“?

V době, kdy se u nás i ve světě šíří stále nákaza koronavirem, je důležité koupelnu i toaletu dezinfikovat a omývat mnohem častěji. Neopomeňte ani madla, kliky a vypínače.

K dezinfekci povrchů používejte širokospektré a certifikované produkty, které zahubí až 99,9 % bakterií a virů. Prostředky řeďte rovněž dle doporučení výrobce, které musí být uvedené na obalu příslušné dezinfekce.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]