Důvody vzniku požáru v domácnostech jsou často banální ompomenutí

Hasiči po celém světě pravidelně varují před rizikem požárů v domácnostech. A čísla jsou celkem alarmující. Ty poslední pocházejí z Francie a není divu, že se nad nimi řada lidí pozastaví. V celé Francii dle přibližných propočtů dochází k požárům domácností zhruba každé dvě minuty.

Bilance zraněných je asi 10 000 za jeden rok, z toho 800 lidí bohužel následkům požárů podlehne. Určitě je nasnadě bojovat proti navyšující se frekvenci nebezpečných požárů a to tím, že obyvatelé měst, či vesnic budou lépe informovaní o možných rizicích, které se naskýtají v každé domácnosti. Hasiči z Francie radí, jak si preventivně počínat, aby nedošlo k neštěstím.

Jaké jsou nejčastější příčiny požárů v domácnostech?

Nejčastěji dochází k požárům v takovýchto případech: při vaření v kuchyni, pokud ponecháte hrnec, či pánev na rozpálené plotně. K takovýmto situacím může dojít snadno tak, že na nádobí na sporáku jednoduše zapomenete. Po nějakém čase se rozžhavené nádobí vznítí a může být zdrojem velké katastrofy.

Dalším častým důvodem požáru bývají přenosná vytápěcí tělesa. Pokud přijdou do kontaktu s oblečením, mohou se přehřát a vznítit též. Elektrická zařízení mohou taktéž napáchat veliké škody, je dobré tedy kontrolovat zásuvky a vše při odchodu z bytu vypínat a odpojovat z elektřiny.

Pozor na cigarety a svíčky!

Rozsáhlý požár může vzniknout velice jednoduše i z jedné zapomenuté cigarety, kterou například špatně uhasíte a dáte do místa, kde může dojít k rozhoření okolních předmětů. Proto jestli jste kuřáky, dbejte na důkladné uhašení nedopalku.

Dále je dobré se vyvarovat zapalování svíček v momentu vaší nepřítomnosti v dané místnosti. Pokud svíci nemáte pod kontrolou, může snadno zapálit například deku, záclony, nebo nábytek. Oheň se pak šíří velice rychle.

Hlídejte své děti a odstraňte z jejich dosahu zapalovače nebo sirky

Mnoho malých dětí láká zkoušet věci, které ještě neznají. Mezi ně může patřit i manipulace se sirkami, nebo zapalovači. Moment vaší nepozornosti může způsobit nenadálý požár, velké komplikace, a dokonce i popálení vašeho potomka. Proto veškeré předměty, s kterými je možné rozdělat snadno oheň skliďte z dosahu a dohledu vašich dětí, předejdete tím zbytečnému neštěstí. Pozor také na zapomenuté zapalovače na slunci, mohou se rovněž vznítit, protože obsahují hořlavý benzín.

Skrytý zdroj možného požáru – sušička!

Jestli jste se ještě nesetkali s informací, že sušička může způsobit také rozsáhlý požár, pak zpozorněte! Když prádlo dosušíte, je velice důležité pokaždé čistit filtr v sušičce. Usazené prachové částice z oblečení se mohou vznítit při přehřátí velice jednoduše! Proto myslete i na tento fakt. Sušičku rovněž odpojujte ze zásuvky, pokud opouštíte své obydlí na delší dobu. Jednou za rok je dobré podrobit sušičku kompletní očistě. Předejdete tak možným komplikacím ze stran požáru. Počínejte si ve své domácnosti bezpečně, uvážlivě a nevystavujte se zbytečně rizikům.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]