Černý pepř jako řešení na řadu problémů, které vás mohou potkat v domácnosti

Černý pepř je koření, bez kterého se v podstatě v kuchyni hospodyňky neobejdou. Je základní přísadou celé řady pokrmů. Dodává jídlu příjemnou ostrost a plnější chuť. Nesmí se to však s jeho množstvím přehnat. Pakliže byste ho snad použili nadmíru, chutě svou pikantností snadno potlačí. Využití má pepř i v jiném smyslu. Jaké efektivní tipy můžete s klidem vyzkoušet?

Jak použít černý pepř v domácnosti?

Pepř můžete použít následujícími způsoby:

  • Jako inhalaci při nachlazení a ucpaných dutinách: když pepř smícháte s esenciálními oleji a horkou vodou, získáte dokonalou směs k inhalaci, která uvolní zahlenění a podpoří uvolnění dýchacích cest. Kromě toho je vůně černého pepře doporučovaná k inhalaci i těm lidem, kteří potřebují přestat kouřit. Zahání údajně chutě na nikotin.
  • K přípravě masážního oleje na bolavé svalstvo: pepř příjemně prohřeje tělo, tudíž v podobě oleje pomůže i s namoženými a bolavými svaly.
  • K praní prádla (aby se zabránilo nežádoucímu obarvení): občas se může stát, že do praného prádla omylem zakomponujete kus oblečení, který může obarvit to ostatní. Tomu můžete zabránit jednoduše přidáním lžičky mletého pepře do zásuvky k pracímu prostředku. Kromě toho zajistí i stálost barev. Váš oděv tak zůstane dlouho jako nový.
Fotografie: Pixabay

Jakými dalšími metodami lze použít v domácnosti černý pepř?

Pepř podpoří také krásnější a čistější pleť. Proto jej v mletém stavu můžete použít i do vaší oblíbené pleťové masky. Přisypte jen malé množství koření. Naneste na pokožku a nechte asi čtvrt hodiny působit. Posléze obličej důkladně opláchněte teplou vodou.

Milovníci pepře si ho mohou bez výčitek dopřávat v jakýchkoliv pokrmech. Zklidní totiž trávení a podpoří i chuť k jídlu.

Pokud vás trápí dlouhodobá plynatost, taktéž vám pomůže pepř. Smíchejte ½ lžičky mletého pepře s 250 mililitry vlažnější vody a směs po doušcích vypijte.

V případě, že doma bojujete věčně s komáry a k ránu máte na těle svědivé štípance, pomažte je gelem z aloe vera, který zkombinujte s trochou mletého černého pepře. Tato pasta skvěle svědivost zklidní.

Fotografie: Pixabay

Černý pepř jako lék na problémy s chrupem

Pakliže se potýkáte často s problémy ohledně dásní, snadno těmto komplikacím předejdete, když si vytvoříte odvar z mletého pepře (2 kávové lžičky), sklenice vody a soli (1/4 kávové lžičky). Používejte k výplachům úst během čistění chrupu.

V momentu, kdy vás začne bolet jeden ze zubů, můžete si vytvořit ze stejných ingrediencí hustější pastu a tu nanést na inkriminované místo. Následně necháte směs působit asi 15 až 20 minut a pak vypláchnete ústa čistou vodou.

Fotografie: Pixabay

Kdy není pepř vhodný?

Černý pepř má nespočet pozitivních účinků, avšak je záhodno jej používat ve střídmém množství. Nedoporučuje se především lidem, kteří mají potíže se žaludečními vředy, nebo jsou po jejich operaci. V případě, že se léčíte s ledvinovým onemocněním, pepř také není vhodný. Jeho konzumaci vám případně vymezí váš ošetřující lékař v rámci dietních opatření.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]