Nejjednodušší způsoby čištění trouby. Špína a zapečená mastnota mizí doslova před očima

Fotografie: Freepik

Trouba je skvělým vynálezem pro přípravu mnoha chutných pokrmů a dezertů. Jenže aby správně fungovala, zaslouží si jednou za čas důkladně vyčistit. A právě drhnutí trouby patří mezi druhy úklidu, do kterého se snad nikomu nechce.

Je to z toho důvodu, že odstranění zapečených nečistot a mastnoty je komplikované a i přes velké vynaložené úsilí se nemusíte setkat s výsledkem, jaký očekáváte. Naštěstí přinášíme několik účinných tipů, které vám s tím pomohou.

Citron

Citron nebo kyselina citronová by rozhodně neměla chybět v žádné kuchyni. Dokážete s ním totiž zázraky hlavně při čištění. Pro vyčištění trouby budete potřebovat citron rozkrojený na polovinu. Touto půlkou následně důkladně drhněte stěny a spodek trouby.

Fotografie: Pixabay

Nechte chvíli působit kyselinu z citronu a následně opatrně setřete vlhkým hadříkem. Zmizet by měla mastnota a některé horší usazeniny budou značně narušené a připravené pro odstranění v dalších fázích.

Noviny

Další možná trochu netradiční variantou čištění pečicí trouby je použití starých obyčejných novin. Staré noviny srolujte do koule, namočte do vody a použijte k drhnutí vnitřních částí trouby. Možná budete překvapeni, jak skvěle tato metoda funguje a navíc nepotřebujete žádné drastické chemikálie.

Sůl s jedlou sodou

Nepříjemné odolné usazeniny, které se nechtějí pustit z povrchu trouby, můžete odstranit s pomocí soli a jedlé sody. Obě tyto ingredience jistě najdete ve své spíži. Sůl s jedlou sodou smíchejte s trochou vody do konzistence pasty.

Fotografie: Pixabay

Tu následně důkladně naneste na problematické nečistoty a nechte minimálně hodinu působit. Následně vezměte mokrou houbičku a otřete všechny skvrny. Měly by se bez problémů uvolnit a výsledkem zůstane krásně čistá trouba.

Ocet

Velmi praktickým, levným, snadno dostupným a zároveň ekologickým a bezpečným čističem snad na všechno je ocet. Skvěle ho využijete i pro čištění trouby.

Fotografie: Pixabay

Vezměte rozprašovač a použijte ho pro nanesení octa do vnitřních částí trouby. Nechte několik minut působit a následně otírejte mokrou houbičkou.

Zmizet by měla mastnota, některé nepříjemné skvrny a ocet se navíc postará o absorpci nežádoucího zápachu, což také může být problém špinavé trouby. Určitě tak nezapomeňte mít zásoby obyčejného octa ve spíži, protože ho oceníte také v boji proti vodnímu kameni napříč celou domácností.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]