Dásně jsou klíčem ke zdraví zubů. Starejte se o ně správně

Dásně a jejich onemocnění je mezi lidmi velice častým problémem. Jeho průběh může být často vleklý a probíhá v několika stádiích. Od bolestí až po úplnou ztrátu zubu. Paradontóza je velice vážné onemocnění chrupu a měla by se rychle řešit. Způsobují ji především bakterie v nahromaděném plaku, který ulpívá na zubech. Aby se tedy předešlo zánětu dásní, je potřeba o svůj chrup náležitě pečovat a čistit jej alespoň dvakrát denně, ráno a večer. Důkladná péče o zuby je zásadní prevencí těchto potíží.

Příčiny onemocnění dásní

Kromě nedokonalé ústní hygieny záněty dásní způsobuje:

  • nevhodná technika čistění zubů a častá frekvence
  • zvýšená konzumace alkoholických nápojů a kouření
  • nevhodná strava a mnoho stresu
  • genetické faktory a hormonální změny

Jaké jsou příznaky onemocnění dásní

Mezi základní příznaky zánětu dásní můžeme zařadit: krvácení při hygieně dutiny ústní, zápach z úst, začervenání dásní, otok, citlivost na dotek. V posledním stádiu parodontózy se mohou již objevovat abscesy, trhlinky, ústup kosti a zubní krčky se začnou odhalovat, také může dojít k ztrátě některých zubů.

Jak léčit onemocnění dásní

Základem léčení zánětu dásní je zlepšení hygieny dutiny ústní, omezení kouření, konzumace alkoholu. Ideální je také absolvovat takzvanou kyretáž zubního kamene, který je rovněž příčinou nemocných dásní. Dentální hygiena je tedy více než vhodná. Někdy se dokonce přistupuje v posledních stádiích paradontózy k chirurgickému řešení. Parodontóza je mimo jiné velice riziková i vzhledem k možnému rozvoji kardiovaskulárních nemocí.

Jaké přírodní prostředky použít na zánět dásní

První variantou, která je vhodná na onemocnění dásní, je použití byliny myrhy. Myrhová pryskyřice se totiž používá jako účinné antiseptikum a působí protizánětlivě. Je tedy vhodná při zánětech v dutině ústní. Druhou variantou je velice známé a aromatické koření, které jistě uchováváte ve své kuchyni, a to hřebíček. Jelikož obsahuje hřebíček eugenol, má skvělé anestetické účinky. Také pomáhá ničit bakterie v ústech a sníží citlivost zubů. Doporučuje se buď celý hřebíček umístit do úst na zánětlivé ložisko a zafixovat gázou, nebo bolavé dásně pomazávat hřebíčkovým olejem.

Pomůže i eukalyptus, zelený čaj, či kokosový olej

Odvar z listů eukalyptu má blahodárné účinky a používá se hlavně k podpoření léčby infekcí močových cest, při bolestech v krku, neuralgických bolestech, na sinusitidu, astma, otitidu, bronchitidu, kožní infekce. Výborně působí i při bolestech zubů. Zelený čaj je taktéž přírodním lékem, který dokáže v ústní dutině redukovat množství škodlivých bakterií a pomáhá udržovat dásně zdravé. Ve starověké Indii se dokonce používal k vyplachování úst i olej, nejčastěji slunečnicový, či sezamový. Vyzkoušejte však i chuťově příjemnější variantu, a to olej kokosový. Také efektivně působí proti bakteriím a zredukuje množství zubního plaku. Jednu lžičku kokosového oleje vložte denně do úst a proplachujte asi patnáct minut, pak vyplivněte.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]