Jednoduché metody, které pomohou vyčistit žehličku od připálenin a vodního kamene

Fotografie: Freepik

Připáleniny se na žehličce mohou usadit kdykoliv. Stát se to může jednoduše tak, když přežehlíte například plochu s potiskem, nebo použijete vysokou teplotu na citlivý materiál. Ten pak ulpí na žehlící ploše a neštěstí je na světě. Nemusíte si však zoufat. Levné a rychlé metody pomohou.

Jak vyčistit připáleniny ze žehličky?

  • Tableta Aspirinu nebo Paralenu: pokud máte doma tablety s obsahem paracetamolu, můžete se pustit do čistění. K tomu si ještě připravte rukavice nebo pinzetu a bavlněný hadřík. Nejprve si zahřejte žehličku. Následně si vyloupněte z platíčka jednu tabletu s paracetamolem a přetřete jí znečištěnou plochu na žehličce. Nakonec uvolněné připáleniny setřete hadříkem a je to.
Fotografie: Pixabay
  • Obyčejná zubní pasta: dalším skvělým prostředkem, který pomůže odstranit připáleniny ze žehličky, je zubní pasta. Obsahuje totiž mírně abrazivní (brusné) částečky. Naneste tedy hmotu nejprve na hadřík a pak jím přetřete inkriminované místo. Nečistoty půjdou snadno dolů. Nakonec omyjte hadříkem, který jste navlhčili v teplé vodě.
  • Sůl nad zlato: i sůl dokáže pomoci. Nanášejte ji pomocí bavlněného hadříku na připáleninu a odstraňte krouživými pohyby.
Fotografie: Pixabay

Jak žehličku vyčistit zevnitř?

Nyní již víte, jak se jednoduše popasovat s připáleninami na žehlící ploše. Občas ale vyžaduje údržbu i vnitřní část samotné žehličky, může se v ní totiž usazovat vodní kámen. Efektivní bude ocet.

Vypnutou žehličku ponořte do lavoru s octem a trochou vody. Tekutina se ale nesmí dostat do útrob spotřebiče, tudíž použijte opravdu malé množství vody. Ideálně nechte máčet celou noc a pak žehlící plochu opláchněte.

Fotografie: Pixabay

Rovněž nezapomínejte na to, že po každém žehlení je vhodné vylít tekutinu v zásobníku. K napařování pak používejte výhradně vodu destilovanou. Ta klasická může způsobit rychlejší zanesení spotřebiče vodním kamenem. Pakliže žehlička přestane fungovat, určitě se nepouštějte sami do jejich oprav. Raději ji dejte spolehlivým odborníkům do opravy.

Tip na závěr

Abyste se vyvarovali škvaření tkanin na plochu žehličky, držte se toho, co doporučuje výrobce. Sledujte štítky u oblečení, na kterých je napsáno, při jaké teplotě je vhodné oděv žehlit. Nikdy teplotní stupně nepřekračujte, mohli byste pak hořce litovat a přišli byste o oblíbený módní kousek.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]