Usnadněte si čištění grilovacího roštu pomocí účinných fíglů. Vhodné pro všechny druhy nečistot

Fotografie: Depositphotos

Pokud bojujete se znečištěným grilem, grilovacím roštem či špízy, vyzkoušejte tyto tři triky, které vám je pomohou udržet zářivě čisté.

Mnoho z vás již grilovací sezónu s koncem slunečných dní již odpískalo a nyní možná přemýšlíte, jak nenáročně odstranit zbytky z grilu nebo z grilovacího roštu. Pokud jste to již někdy zkoušeli, víte, že běžnými čisticími prostředky to v podstatě nelze. Nebo jen velmi obtížně. Nechcete-li příští rok kupovat nový grilovací rošt nebo si připravovat jídlo na mastných připečených zbytcích, mohly by se vám hodit tyto tři tipy. S jejich pomocí totiž snadno odstraníte veškeré odolné nečistoty a gril budete mít zase jako nový.

Jednoduché a efektivní metody, které vyčistí cokoliv

První dva způsoby jsou v podstatě čisticí prostředky, které si vyrobíte sami doma. Nemusíte se bát, většinu potřebných ingrediencí máte již zakoupených, nyní je bude stačit jen smíchat ve správném poměru. Asi nejjednodušší možností je pak využití geniálně všestranné kyseliny citronové. Abyste gril s její pomocí vyčistili, budete potřebovat celý jeden sáček a velký hrnec, do kterého nalijete vodu. Vodu přiveďte k varu a vsypte do ní připravený sáček kyseliny citronové.

Fotografie: Unsplash

Až se rozpustí, hrnec odstavte. Do hrnce následně vložte grilovací mřížku, kterou potřebujete vyčistit, a přiklopte ho pokličkou. Protože bude potřeba, abyste mřížku nechali několik hodin v roztoku luhovat, dejte hrnec na místo, kde vám nebude překážet. Poté, co uplyne potřebný čas, mřížku vyjměte a klasickým způsobem (houbičkou na mytí a čisticím prostředkem) umyjte.

Fotografie: Freepik

Druhá metoda je obdobná. Opět potřebujete větší nádobu či sáček, do které nalijete tekutý prací prostředek, přidáte 4–5 lžic jedlé sody a protřepete, až se vytvoří pěna. Do roztoku vložíte znečištěný předmět – tedy například grilovací rošt nebo grilovací jehly na špízy, a necháte několik hodin působit. Následně ho z nádoby vytáhnete a klasickým způsobem omyjete.

Když „babské rady“ nezabírají, vsaďte na chemii

V případě, že domácí metody nezabírají (ani při opakovaných pokusech), budete muset přistoupit k něčemu razantnějšímu. Ve specializovaných obchodech se poptejte na chemické čističe pro odstraňování mastnoty za studena. Příkladem funkčního prostředku je tzv. Shumanit, který ale seženete pravděpodobně jen na internetu.

Fotografie: Freepik

Při využití jakékoli z představených metod čištění byste si nicméně měli chránit své zdraví. Nejlépe si nasaďte ochranné rukavice a ochranné brýle, protože některé prostředky dokážou být velmi agresivní a podráždění oční sliznice není výjimkou. Ovšem je to právě agresivita těchto čističů, která zaručí, že se váš gril a další potřebné grilovací vybavení bude blýskat jako nové.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]