Konečně průchozí toaleta bez zbytečného trápení. 3 metody vám ji v mžiku pomohou vyčistit

Fotografie: Freepik

Ucpaná toaleta je noční můrou téměř kohokoliv a sledování její stoupající hladiny rozbuší srdce snad i toho největšího flegmatika. Zjistěte, jak můžete tento problém snadno vyřešit.

Situaci, kdy po použití toalety začne voda během splachování stoupat, nemá rád snad nikdo. Celá záležitost je navíc poněkud trapná, pokud se vám stane u někoho na návštěvě. Pro rychlé (a na návštěvě i diskrétní) řešení ucpaného odpadu můžete využít hned několik efektivních metod. Bonusem těchto řešení je i jejich jednoduchost – k vyčištění toalety nebudete potřebovat žádné chemikálie.

Znáte příčinu ucpané toalety?

Před každým pokusem o opětovné uvolnění odtoku byste měli vědět, s jakým druhem překážky se potýkáte. Jistě, nemusíte kvůli tomu rozebírat toaletu, ale alespoň rámcově byste měli být schopni určit, co do ní běžně vyhazujete. V ideálním případě by do toalety nemělo přijít nic než to, pro co je určená. Ovšem nezřídka se stává, že lidé do toalety splachují i zbytky jídel, různé tuky, hygienické potřeby, nadměrné množství toaletního papíru apod.

Fotografie: Freepik

V drtivé většině případů dochází k ucpání toalety nějakým předmětem (například vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby atp.) nebo v důsledku zanesení olejem či tukem, které je častější zejména v zimě. Tuk se totiž při průchodu odtokovým potrubím a následně kanalizací ochlazuje a vytváří hrudky. Ty se následně lepí k sobě, zachytávají další předměty a vytváří nebezpečné překážky – protože jsou velmi špatně odstranitelné.

Jak rychle a snadno vyčistit ucpaný odpad

Pokud řešíte problém s ucpanou toaletou, nejjednodušším řešením bývá použití kvalitního zvonu. Většina domácností tento nástroj skladuje schovaný za toaletou, takže je v případě potřeby i snadno dostupný. Myslete na to, že je důležité, aby zvon zakryl celý odtok – jen tak bude jeho použití smysluplné. Poté jednoduše několikrát zapumpujte. Vzniklý podtlak by měl překážku odstranit. Použití zvonu je nicméně funkční pouze v případě, když voda ještě trochu odtéká.

Fotografie: Freepik

Jinou metodou je – v případě mírného ucpání toalety – využití horké vody s trochou saponátu (mycího prostředku na nádobí či tekutého mýdla). Saponát nalijte do mísy a z úrovně vašeho pasu ji zalijte několika litry horké vody. Roztok nechte pár minut působit. Pokud voda stále uspokojivě neodtéká, můžete zkusit využít zmiňovaný zvon. Pokročilejší metodou je využití instalatérského pera na čištění odpadů.

Fotografie: Freepik

Tento specializovaný nástroj má však málokdo doma. Ovšem je možné ho snadno nahradit drátěným ramínkem na oblečení. Ramínko jednoduše roztáhnete a získáte delší, silnější drát. Na jeho konec můžete omotat menší kus hadru a drát strčit do toalety. V odpadu s ním různě otáčejte a střídavě ho vytahujte a zasunujte. Po nějaké době by se vám mělo podařit odtok zprůchodnit. V případě, že selže i tato metoda, můžete zkusit využít nějaké chemické čističe, nebo zavolat instalatéra.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]