Páchnoucí a ucpaný odtok už nebude noční můrou. Vyčistit ho lze jednou provždy

Fotografie: PxHere

Páchnoucí a ucpaný odtok je noční můrou každé hospodyňky. Navíc má odtok sklon ucpávat se v ty nejméně vhodné momenty, třeba když zrovna chystáte sváteční štědrovečerní hostinu pro celou rodinu i s příbuzenstvem. Ucpanému odtoku však lze účinně předcházet pomocí rad, které vám představíme v našem dnešním článku. Na závěr se dočtete, tak odpad snadno vyčistit, když už dojde k nejhoršímu.

Pozor na tuk

Nezáleží na tom, jestli jde o tuk živočišný nebo rostlinný. Ani jestli jde o zbytky ze smažení nebo o nádobí špinavé po konzumaci tučného jídla. Snažte se, aby se do odtoku nedostal vůbec žádný.

Tuk sám o sobě není až takový škůdce, ale když se do něj dostanou další nečistoty, naimpregnuje je a zabrání, aby se samy od sebe rozpouštěly. Tuk by se proto do výlevky pokud možno neměl vůbec dostávat.

Nevylévejte větší kusy

Tenhle bod asi není třeba příliš vysvětlovat. Většina potravin se ve vodě dříve či později rozpustí, nebo alespoň rozloží na menší kousky, ale zatímco se rozkládají, jsou přímo rájem pro různé bakterie a plísně. I díky tomu pak odpad nevábně voní. Větší kusy jídla můžete spláchnout do záchodu, nebo ještě lépe vyhodit do kontejneru na biologický odpad.

Fotografie: PxHere

Horká voda je na vaší straně

Horká voda vás sice sama o sobě před ucpáním odpadu neochrání, ale může mu zamezit. Čím teplejší vodu používáte, tím lépe pro vás. Horká voda zabraňuje, aby se ve vašem odpadu hromadil tuk a aby následně zatuhl.

Vyšší teplota vody také urychluje rozklad zbytků jídla a obecně rozklad všech látek, které se vám v odpadu hromadí. Prolít odpad jednou za čas horkou vodou proto vůbec není špatný nápad.

Fotografie: PxHere

Naučte se používat jedlou sodu s octem

Jedlá soda je obecně skvělým čisticím prostředkem. Kromě toho je levná a nejde o žádnou nebezpečnou chemikálii. Stačí ji jednou za čas nasypat do výlevky a po pár minutách zalít vřící vodou. Jedlá soda se postará o většinu běžných kuchyňských nečistot, a kromě toho také neutralizuje nepříjemné pachy, které mohou z odpadu vycházet.

Také kyselinu octovou, respektive běžný vinný ocet, využívaly k mytí kuchyně už naše babičky. Ocet je účinný proti zbytkům potravin, ale likviduje také bakterie. Ocet jednoduše nalijte do odtoku a nechte působit alespoň dvacet minut. Pak ho zalijte horkou vodou. Ocet i jedlou sodu můžete při čištění odtoku pochopitelně kombinovat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]