Jedlá soda: Pomocník k nezaplacení, který nalezne uplatnění i tam kde byste to nikdy nečekali

Fotografie: Freepik

Použití jedlé sody v domácnosti zahrnuje několik specifických oblastí. Vedle klasického vaření, kde se aplikuje především jako součást produktů, jako je prášek do pečiva, jež pomáhají nabývat pečeným těstům na objemu, se velmi často uplatňuje také jako součást domácích čisticích prostředků. Ty obvykle zahrnují různé směsi s vodou, solí, octem či citronovou šťávou, které právě díky kyselému charakteru a bobtnání jedlé sody dosahují velmi dobrých čisticích výsledků.

Fotografie: Freepik

Speciální oblasti použití jedlé sody v domácnosti

Aplikace jedlé sody v domácnosti může zahrnovat prakticky všechny typy úklidu. Existují však tři speciální oblasti, kde se uplatní jako základní prostředek.

Špína v koupelně a kuchyni

Koupelna a kuchyně jsou považovány za nejšpinavější místnosti domácnosti, jelikož se v nich pracuje nejen s čerstvými potravinami, ale také s vysokou vlhkostí a různými chemikáliemi – detergenty, prací prášky, mýdlo apod., jež mají tendence ulpívat na površích.

Tyto nečistoty lze odstranit pomocí pasty vzniklé smícháním jedlé sody s vodou, kterou potřete povrchy a necháte ji několik minut působit. Poté stačí pastu setřít mokrým hadříkem a všechny povrchy se budou opět lesknout a zářit.

Fotografie: Freepik

Žulové a mramorové desky

Desky z kamene se obvykle využívají v interiérovém řešení desek na kuchyňských linkách nebo pod umyvadly v koupelně. Tyto desky mohou ztrácet původní lesk a barevnost vlivem barvicích potravin nebo mechanického poškození.

Pomocí jedlé sody se vám podaří zbavit nežádoucích skvrn a obnovit původní texturu desek. K tomuto účelu také postačí pasta z vody a jedlé sody, kterou nanesete na povrch. Ten je pak nutné zakrýt a pastu nechat 1 den působit. Po 24 hodinách sundejte obal a pastu setřete jemným suchým hadříkem.

Fotografie: Freepik

 Voskovky či pastelky na zdi

Pokud vám děti pokreslí zeď voskovkami nebo pastelkami, nemusíte ji hned přemalovávat. Přestože se obvykle traduje, že tato díla nejde z porézního povrchu omítky dostat, s pomocí jedlé sody se vám to podaří.

Stačí vám k tomu houbička, kterou namočíte ve vodě a posypete sodou. Ve struktuře houbičky se vytvoří pasta, která mastné voskovky a pastelky ze zdi odstraní. Vzhledem k charakteru nátěrů však postupujte opatrně, abyste je intenzivním čištěním nepoškodili.

Zdroj: Realtor

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]