Nevšední použití pro zelený čaj a matcha – zdraví, domácnost, zahrada i krása

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Zelený čaj je v japonské kultuře velmi oblíbený a v průběhu let se stal vysoce ceněn pro své zdravotní výhody. Zelený čaj má ve skutečnosti mnohem více použití než pouze jako chutný nápoj.

Ať už používáte matcha prášek nebo typické čajové sáčky, můžete jej použít v boji proti kožním problémům, zpevnění nehtů, zlepšení stavu zahrady a při úklidu domácnosti. Přinášíme vám několik tipů, jak zelený čaj využít ještě i jinak, než k pití lahodného čaje.

Pleťová maska

Zelený čaj můžete využít i k výrobě domácí pleťové masky. Zejména teď v létě se vám to bude hodit, protože zelený čaj dokáže zklidnit sluníčkem podrážděnou pokožku stejně tak dobře, jako aloe vara. Použít můžete nejen na obličej, ale i kdekoliv jinde na těle, na pokožku spálenou od sluníčka.

Vyživuje nehty

Po práci na zahradě dostanou někdy nehty pořádně zabrat. Připravte jim lázeň z mléka, zeleného čaje a kokosového oleje. Namáčejte ruce v této lázni po dobu 15 minut a masírujte přitom i nehty.

Odstraňuje zápach

Čajové sáčky vám pomohou odstranit nepříjemný zápach. Vyskládat můžete čajové pytlíky na talířek a rozmístit po bytě, vložit do obuvi, myčky nádobí, přilepit na kraj odpadkového koše nebo použít tam, kde zrovna potřebujete.

Odstraňuje mastnotu

Pytlíky zeleného čaje můžete použít i k mytí nádobí, kdy v podstatě zastanou úlohu malé mycí houbičky. Skvěle odstraňuje mastnotu. Pokud vám zůstane (samozřejmě neslazený a neochucený) zelený čaj v konvici, můžete ho použít k čištění domácnosti. Ať už „čaj“ smícháte s vodou na vytírání nebo jej nalijete do rozprašovače a použijete k leštění nábytku. Použít se dá i k leštění skla.

Kompostování

Stejně jako lze pytlíky z černého čaje použít na kompost, můžete podpořit zdraví své zahrady přidáním i pytlíků zeleného čaje na kompost. To však pouze v případě, je-li tkanina pytlíku biologicky odbouratelná.

Ochrana rostlin před nadměrnou hydratací

Už se vám někdy stalo, že jste kytku přelili? To se prostě může stát i těm zkušenějším. V tomto případě stačí, když vložíte do květináče čajový sáček, případně několik čajových sáčků, které nadměrnou vlhkost vytáhnou.

Zdraví ústní dutiny

Existují zubní pasty i ústní vody s výtažky zeleného čaje. Vy si můžete pastu nebo ústní vodu vyrobit doma. Výplach úst zeleným čajem pomáhá i proti krvácivosti dásní. Zelený čaj totiž obsahuje taniny, které pomáhají krvácení zastavit. Stejně tak lze obklad ze zeleného čaje přiložit na řeznou ránu.

Obklad na oči

Použité čajové pytlíky vložte do lednice a použijte ráno po probdělé noci jako obklad očí – chlazené čajové pytlíky pomáhají odstranit otoky kolem očí.

Obrázky: pixabay