Krevní sraženina ohrožuje život. Neignorujte projevy, které na ni mohou včas upozornit

Fotografie: Depositphotos

Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, na nic nečekejte a urychleně navštivte lékaře. Může vám totiž zachránit život.

Trombóza se může objevit při poruše krevní srážlivosti, kdy vytvořená krevní sraženina blokuje průtok krve v cévě nebo srdci. Běžně se rozlišují dva typy trombózy, hluboká žilní trombóza, která je nejnebezpečnější, a arteriální trombóza. Hluboká žilní trombóza se vyvíjí primárně v hlubokých žilách dolních končetin a brání vytékání krve z končetin. Z této sraženiny se mohou uvolnit menší kousky, což může způsobit život ohrožující stav, říká lékařka Alana Biggers.

Bolest nohou

Hlavním příznakem trombózy je bolest v dolních končetinách. V některých případech to dokonce může být jediný příznak. Bolest v nohou je silná a ostrá. Je důležité rozeznat tento příznak od svalových křečí.

Otoky končetin

Pokud si všimnete, že jeden z vašich kotníků náhle a nápadně otéká, ale neznáte přesnou příčinu, okamžitě vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností totiž máte co dočinění s trombózou.

Fotografie: Depositphotos

Červenofialové zbarvení kůže

Pokud se vytvoří krevní sraženina a ucpe cévu, kůže postižené končetiny může zčervenat, zfialovět a je na dotek teplá. Takže to rozhodně nepodceňujte a navštivte lékaře.

Rychlý srdeční tep

Pokud se kousek oddělí od krevní sraženiny, může se krevním řečištěm dostat do plic a zablokovat tepnu. To může zrychlit tep, který se tím snaží vykompenzovat nedostatek vzduchu.

Bolest na hrudi

Ostrá a bodavá bolest na hrudníku může být známkou toho, že se u vás objevila plicní embolie. Bolest je podobná té bolesti, ke které dochází při infarktu.

Dušnost

Charakteristickými příznaky plicní embolie jsou dušnost a zvýšená dechová frekvence. Může se také objevit bledost. Mezenteriální krevní cévy jsou zodpovědné za přívod krve do střev. Pokud se zde trombóza rozvine, příznaky mohou postihnout i trávicí systém.

Fotografie: Pexels

Bolest břicha a zvracení

Nevolnost a zvracení jsou také charakteristické příznaky mezenteriální žilní trombózy. V tomto případě lze pozorovat, že zvracení nezmírňuje bolest břicha. V některých případech se může objevit i krev ve stolici.

Zdroj: MedicalNewsToday