Varovné signály těla, které mohou značit vážná onemocnění

Fotografie: Freepik

Úžasnou schopností lidského těla je to, že dokáže upozornit na řadu nemocí specifickými signály. Nejčastějším projevem, který značí, že je něco špatně, bývá bolest. Existují však nepřímé příznaky, které se mohou vléci, proto jim nevěnujeme přílišnou pozornost. Co může značit vážné onemocnění?

Náhlý třes rukou, rozmazané vidění a časté mrkání

Chvění rukou se obvykle objevuje jen u starších lidí, kteří jsou v důchodovém věku. Značit může v mladším věku sníženou hladinu cukru v krvi, nedostatek bílkovin, nadmíru stresu, úzkost, nebo nadměrné užívání stimulantů (například kofeinových přípravků).

Pokud jste začali vidět rozmazaně, je potřeba co nejdříve navštívit lékaře, aby vyloučil závažnější příčiny. Poruchy zraku může způsobovat nahromadění kolagenu v sítnici. Nezvyklé je i časté mrkání, jež může být spojené se svalovými křečemi. Příčinou mohou být stresové faktory, únava, nebo časté sledování monitoru počítače.

Fotografie: Freepik

Praskání kloubů a rychlý pulz

Praskání a bolesti kloubů jsou často spojované se stárnutím. V těchto oblastech těla může docházet k úbytku kolagenu a následným artrózám. Aby se předešlo kloubní degeneraci, je potřeba se nechat vyšetřit lékařem a případně užívat doplňky posilující kloubní aparát.

Trápí vás snad poslední dobou rychlý pulz? To může být spojeno s dlouhodobým stresem, úzkostmi, nebo konzumací většího množství kofeinových nápojů. V momentu, kdy srdeční potíže doprovází i nepravidelná pulzace a dušnost, návštěvu odborníka rozhodně neodkládejte. Může se jednat o kardiovaskulární onemocnění.

Fotografie: Freepik

Tvorba červených skvrn na těle a nezvyklé výrůstky na kůži

Někdy můžete na těle zaznamenat malé červené skvrny, které mohou naznačovat drobné poškození cévek v podkoží. Avšak pokud by se tyto skvrny rozšiřovaly a byly svými okraji nerovnoměrné, zbystřete.

Dojděte si k lékaři, aby vyloučil závažnější onemocnění (například to onkologické). Zejména nebezpečné mohou být takové projevy, pakliže jsou spojené s brněním a svěděním.

Na pokožce se mohou taktéž objevovat kožní výrůstky. Ty jsou zpravidla způsobené dědičnými faktory, či stárnutím. Často se objevují na krku a hrudníku. Bedlivě je sledujte, zda nemění velikost a tvar. Nezdá se vám snad kožní útvar? Navštivte dermatologa, či ošetřujícího lékaře.

Podlitiny bez mechanického poškození

Někteří lidé mohou vysledovat na svém těle i tvorbu podlitin, které nemají mechanickou příčinu. Na první pohled tak vypadají, jako by byli týraní. Ne vždy tomu tak musí být. K tvorbě modřin přispívají i určité druhy medikamentů.

Fotografie: Freepik

Podlitiny mohou být projevem detekujícím například cyanózu, anémii, nebo leukémii. V případě, že některý z těchto projevů zaregistrujete, neodkládejte prohlídku u lékaře. Myslete na své zdraví a žijte plnohodnotný život.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]