Lékař objasnil, kdy je možné děti s Covidem léčit doma a kdy je dobré zvažovat nemocniční péči

Fotografie: Freepik

Děti jsou nákazou koronavirem obecně méně ohrožené než dospělí. Nejohroženější skupinou jsou jak známo staří lidé. Co když ale dítě covid-19 skutečně má? Dětské projevy nemoci způsobené virem SARS-CoV-2 bývají zpravidla mírnější. Proto řada rodičů své potomky nechává jen doma, aby vše vyleželi. Nyní však přišla skupina dvanácti pediatrů z Polska k zajímavým zjištěním.

Kdy je možné děti léčit s koronavirem doma?

Indikace k domácí léčbě nemocných dětí s covid-19 přichází v momentu, kdy mají typické mírné příznaky, jako je kašel, horečka, faryngitida, laryngitida či jiné respirační onemocnění. V těchto případech probíhá dle odborníků takzvaný symptomatický léčba, tedy je zaměřená na tlumení příznaků.

Nejčastěji tedy bývají nasazovaná antipyretika k snížení horečky a léky, podporující vykašlávání, nebo tlumící kašel suchý. U dětí se obecně raději upřednostňují sirupy a kapky přírodnějšího charakteru.

Fotografie: Freepik Premium

V případě laryngitidy jsou pak například vhodné i inhalace bylinnými extrakty. V případě, že dojde i k potížím střevním, spojeným s výskytem průjmů, předepisuje pediatr specifické medikamenty (černé uhlí, Endiaron apod.) Děti by měly mít rovněž klidový režim v posteli a nutná je pravidelná a dostatečná hydratace.

Jak si počínat při zhoršení situace?

Pakliže se vaše dítko necítí komfortně, pravidelně mu přeměřujte teplotu spolehlivým teploměrem. Zbystřit byste měli v případě, že horečky neustávají ani po dvou až třech dnech a dítě začíná být neklidné, značně dušné a abnormálně unavené. V těchto případech volejte záchrannou službu.

Fotografie: Freepik

Jaké skupiny dětí jsou rizikové a vyžadují hospitalizaci při nákaze nemocí covid-19?

Nejvíce jsou těžkým průběhem nemoci covid-19 ohrožené děti s chronickými nemocemi tohoto charakteru:

  • vrozené srdeční vady
  • metabolické choroby
  • neurologická onemocnění
  • genetické defekty (např. neuromuskulární dystrofie)
  • onkologická onemocnění
  • chronické nemoci ledvin
  • cystická fibróza
  • stavy po transplantaci
  • diabetes mellitus (hůře kontrolovatelný)

Hospitalizace dítěte ve vážném stavu s nákazou koronavirem klasicky probíhá na intenzivní jednotce a zpravidla je vyžadovaná podpora dýchání zvýšenou dodávkou kyslíku bez podpory plicní ventilace.

Fotografie: Freepik

Kdy není vhodné návštěvu lékaře odkládat

V případě, že máte doma malé dítě do dvou let věku a zaznamenali jste u něj jisté projevy nemoci, odborníci doporučují návštěvu pohotovosti či pediatra neodkládat. Takto malé děti totiž musí lékař vyšetřit. Nelze je nechávat pouze doma v klidovém režimu, jako ty starší.

Léčba probíhající v nemocnici a řešení negativních dopadů izolace

Polští pediatři také poukazují na to, že ne vždy je léčba dětí s nemocí covid-19 pomocí plazmatické rekuperace (plazma získaná odběrem, je opět do těla navrácena) vhodná. Mnoho dětských pacientů v kritickém stavu totiž nijak na tento druh léčby nereagovalo.

A v neposlední řadě by se měly země obecně zaměřit na řešení negativních dopadů sociální izolace dětí, které během rekonvalescence nemívají jen obtíže fyzické, ale i duševní.