Nedostatek vitaminu B12 lze poznat podle několika příznaků

Naše tělo ke správnému fungování potřebuje celou škálu důležitých vitamínů. Mezi ně se řadí i vitamín B12. Pokud ho máte nedostatek, tělo to dává najevo těmito příznaky. Pokud je také pozorujete a přemýšlíte nad určitou nemocí, nemějte obavy. Doplňte tento vitamín a vše bude zase v pořádku.

Závratě

Jestliže pociťujete čas od času závratě a také se u vás objevuje možná ztráta koordinace, může to naznačovat, že vám chybí právě vitamín B12. Pokud ho doplníte, mělo by být opět po této stránce vše v pořádku.

Problémy s nehty a vlasy

Podívejte se na ně z blízka. Jsou vaše nehty lámavé a křehké? A ztratily vaše vlasy svůj přirozený vzhled, jako je jejich lesk a síla? Pokud ano, je opět na místě hledat problém v nedostatku tohoto vitamínu.

Slabost svalů

Nezvednete to, co dříve nebylo problém? Někdy vás svaly bolí a celkově se cítíte unaveně? Pokud je to po tréninku, je to zcela běžné. Pokud ne, může to naznačovat, že vám chybí vitamín B12. Doplňte ho a vše bude v pořádku.

Problémy se zrakem

Vidíte občas rozmazaně, nebo vám připadá, že se vám před okem něco míhá? Nemusí se vždy jednat o problém s očima. Takto tělo jenom dává najevo, že potřebuje vitamín B12. Když ho doplníte, můžete znovu vidět bez problémů.

Dýchavičnost

Nedostatek tohoto vitamínu způsobí i to, že se vám hůře dýchá. Vliv na to má hemoglobin a kyslík, který by se měl dostávat do tkání. Pro vás je to i dobrá zpráva, která nutně neznamená problém s plícemi.

Únava

Po vypjatém dni nebo po sportu je pochopitelná. Když se ale objevuje z ničeho nic, vám se nic nechce a nemáte na nic energii, hledejte důvod jinde. Zkuste tento vitamín a patrně by se mělo vše zlepšit.

Bledá kůže

Ta obvykle značí problémy s železem, ale nemusí nutně jít o komplikaci jedinou. Stejně tak může hrát svou roli vitamín B12. Raději zkuste doplnit obě dvě látky a jistě budete mít opět zdravou barvu.

Necitlivost

Přestáváte mít cit nejprve v konečcích prstů, což se následně šíří dále? I toto může ukazovat na nedostatek dané látky. Raději ji rychle doplňte, jelikož dlouhodobá necitlivost může být i nebezpečná.

Problémy s pamětí

Pokud se objeví ve stáří, je to poměrně běžná věc. Když se ale objevují u mladých lidí, je třeba hledat příčinu. Ne vždy je nutné propadat panice. Obvykle chybí jenom daný vitamín.

Vzhled jazyka

Ano, vyplázněte ho a podívejte se na něm. Pokud vám přijde, že je až výrazně červený, je zde téměř stoprocentní jistota, že byste měli doplnit zmíněný vitamín.

Problémy se srdcem

Proč dostatek vitamínu hlídat? Jelikož když ho máte málo, tak se mohou objevit problémy se srdcem. A to je nejdůležitějším svalem v těle. Takže buďte na pozoru.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]