Všímejte si maličkostí a poznejte, kdy váš pes není ve své kůži a co ho trápí

Pes je nejlepší přítel člověka. Alespoň se to říká. Porozumět němé psí duši je občas velmi těžké. Psi jsou však velmi vnímaví, co se týká nás lidí. Dokážou vycítit, že se s námi něco děje a upozorní nás na to. Naučme se tedy poznat i jejich svět a porozumějme jim rovněž. Postačí si jen všímat jednotlivých nuancí, které nás napoví, že s naším čtyřnohým mazlíčkem se nejspíš něco děje.

Psí dech může značit problém s vnitřnostmi

Všichni majitelé psů jistě ví, že jejich čtyřnozí mazlíčkové nebudou mít nikdy svěží dech s vůní máty, avšak je nutné si všímat i nepatrných změn, co se týká jeho zápachu. Změny v jeho intenzitě a charakteru mohou předznamenávat například potíže se zuby, nebo i s vnitřními orgány (žaludek, játra).

Zápach podobný aroma moči zase může značit, že pes má nemocné ledviny. Nasládlý dech je často typickým příznakem cukrovky, zejména když pes často močí a výrazněji pije vodu. Pakliže se vám cokoliv nezdá i co se týká změny chování psa, navštivte raději veterináře, který vašeho čtyřnohého přítele vyšetří a řekne co a jak dál.

Když pes abnormálně kouše a chodí v kruzích

Problém může nastat i v případě, že váš pes začne více než obvykle kousat. Mírný stisk zubů je typický u malých štěňat, které tak rozpoznávají okolní svět, avšak u dospělého psa je kousání projevem agrese, úzkosti, nebo strachu. Pokud pes s kousáním nepřestane, je dobré navštívit odborníka, který se soustředí na výcvik psů, v některých případech vám dokáže pomoci ale i veterinář.

Pohybuje se snad váš pes v kruzích a často si honí ocas? Z počátku vám může přijít, že je to vtipné a pes si jen hraje, může ale trpět i vážnými potížemi. Typické jsou pro tohle chování například probíhající ušní infekce, otrava, nebo i nádor na mozku. Jestli si nejste jistí, co vašemu psovi je, navštivte raději veterináře.

Pes má tendenci škrábat a pojídá výkaly

Psi, kteří nezvykle pohybují tlapami během nočního spánku obvykle nemívají žádné potíže. Jedná se o normální projevy během spánku. Když ovšem během dne psi nezvykle často škrábou nábytek, či jiné druhy povrchů v domácnosti, je vhodné navštívit odborníka na výcvik psů, který vám poradí, jak tento zlozvyk odnaučit.

Někdy se také může stávat, že váš pes, zejména ve štěněcím věku bude mít tendence pojídat výkaly. Pes tak může trpět nutriční nevyvážeností a je potřeba mu zajistit kvalitnější stravu, bohatou na vitamíny a minerály. Jestliže pes hubne i přesto, že mu dopřáváte hodnotné jídlo, navštivte veterináře.

Další nezvyklé chování psů, které může značit problém

Pakliže váš pes má tendence opírat se o zeď hlavou, zpozorněte. Nejspíš mohl být otráven, nebo jej trápí neurologický problém, je potřeba ihned zajít k lékaři k vyloučení závažnějších příčin. V horkých dnech se pes může i zadýchávat, či lapat po dechu. Myslete tedy především na jeho pravidelnou a dostatečnou hydrataci.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]