Pes vás může díky svým instinktům ochránit před nebezpečím. Důvěřujte jeho řeči

Fotografie: Pixabay

Všimli jste si, že váš pes reaguje odlišně na různé vaše přátele? K některým je přátelský, k jiným se může chovat zdrženlivě, nebo dokonce agresivně. Výzkumy odhalily, že pes dokáže vycítit špatné úmysly a nemá rád lidi, kteří se k jeho majiteli chovají hrubě nebo nepřátelsky.

Odhalit však dokáže i skryté vlastnosti, které nemusí být na první pohled patrné. Sledovat tedy chování svého psa se vyplatí.

Fotografie: Pixabay

Jak je to možné?

Jedna z teorií říká, že psi by mohli být schopní cítit chemické změny feromonů, které se během různých typů činností a emocí vylučují. Během agresivního chování nebo emocí se totiž mění chemické složení v těle, takže psi jsou schopni vnímat potenciální hrozbu mnohem rychleji, než to dokážeme my lidé.

Fotografie: Pixabay

Problém však je, že psi nedokážou odhalit nebezpečnost psychopatů nebo psychicky nemocných jedinců. Tito jedinci se totiž patologicky chovají zcela přirozeně, a proto se v jejich mozku neodehrávají chemické změny, které by pes mohl vycítit.

Psy tedy bohužel nelze použít k rozpoznávání potenciálně nebezpečných jedinců – nelze totiž předem říct, zda je takové osoba nemocná, anebo je její chování měněno vůlí.

Psi cítí nejistotu a strach

Fotografie: Pixabay

Psi mohou cítit stres, zmatek i nejistotu. Tyto pocity psa ovlivňují a může na ně také zareagovat. I proto je pravda, že pokud se na vás řítí rozzuřený pes, je nejlepší strategií nebát se – tak pes pozná, že má proti sobě silného soupeře a je velká pravděpodobnost, že se neodváží zaútočit. Pes, který ale cítí strach, bude ještě více motivován si své teritorium i sám sebe bránit.

Berte instinkty svého psa vážně

Fotografie: Pixabay

Psi s vámi mohou komunikovat různými způsoby. Vyplatí se jejich chování sledovat a reagovat na něj. Psi umí velmi dobře vycítit nebezpečí – proto, pokud se jim někam příliš nechce nebo se od nějakého člověka drží dál – může to i pro vás být znamení, že se vyplatí být obezřetný.

Psi instinkty ztrácí

Fotografie: Pixabay

Bohužel je také pravda, že řada plemen už je dnes natolik přešlechtěna, že jsou u nich tyto přirozené instinkty potlačeny. Někteří typicky domácí psi už tedy tyto schopnosti bohužel postrádají

Je to ale zase vykoupeno tím, že se takoví psi snadněji ovládají, jsou poslušnější a obecně s nimi nejsou tak velké problémy ve výchově. Je tedy na vás, jakého psa si vyberete a co je pro vás důležitější. Psi se silnými instinkty se hodí spíše ke zkušenějším majitelům, kteří si umí vybudovat respekt a důvěru psa.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]