Nevěří tradičním vyučovacím metodám. Své děti neposílají do školy, doma je ale neučí číst ani psát

Fotografie: Pexels

Rodiče ve Velké Británii se rozhodli, že své děti nebudou posílat do školy. Místo toho 12letého Ulyssese, 8letou Ostaru a 4letého Kaie učí doma. Dělají to ale velmi zajímavým způsobem.

Alternativní způsoby školní výuky se začínají rozšiřovat i na území České republiky. Ne každý je zastánce tradiční výchovy a školského systému, na výchovu jinou se ale často ještě hledí skrz prsty. Adele a Matt se rozhodli, že své děti do klasické školy posílat nebudou. Místo toho je mají doma a věnují se jejich vzdělávání sami. Zajímavé na tom ale je, že je neučí základní věci, jako je čtení a psaní.

Netradiční životní styl, který je s ohledem na přírodu

Pár si svůj způsob života zvolil ještě předtím, než se jim narodilo první dítě. Žijí velmi skromně a hlavně s ohledem na přírodu. Do jejich stylu života nezapadá žádný systém, a to ani ten školní. Na jejich přesvědčení se nic nezměnilo ani po tom, co se jim narodily děti. V životním stylu, který jim oběma vyhovoval, se rozhodli pokračovat i poté a stejným směrem vést i své potomky. Kromě vzdělávacího systému pár nedůvěřuje ani tomu zdravotnickému.

Ani jedno z jejich dětí není očkované. To je například jedno z rozhodnutí, za které je pár často kritizován. Podle některých totiž toto chování již nemá nic společného s životním přesvědčením, jedná se o čisté hazardování se zdravím nezletilých. Rodiče si ale stojí za svým a v případě, že jejich děti něco trápí, sáhnou po přírodních produktech a bylinkách.

Metoda unschoolingu se odvíjí od rozhodnutí dětí

Ani jedno z jejich dětí nechodí do klasické školy. Vzdělávací systém je totiž další odvětví, ve které rodina nemá důvěru. Pokud chtějí své děti něco naučit, čekají, až o to ony samy projeví zájem. Následně se tomu věnují a děti dostatečně informují o všech důležitých souvislostech. To je princip, na němž je založeno jejich učení. Rodiče si stojí za tím, že děti mají právo rozhodovat o svém životě, a tak je k ničemu nenutí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Allen Tribe (@theunconventionalparent)

Rodiče své děti ve všem podporují. Ostaru v poslední době začalo zajímat šití, proto neváhali a pořídili šicí stroj. Také čtení a psaní nechávají na svých dětech. Když Ulyss v 10 letech projevil zájem o tužku a papír, nechali ho, ať se psát naučí sám. Do ničeho svého syna netlačili ani nenutili. Věří, že toto je ta nejlepší cesta, jak mohou děti najít svůj vlastní směr a cíl.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]