Nenápadné pupínky na těle. Každá oblast označuje jiný zdravotní problém

Fotografie: Pixabay

Pupínky se mohou objevit v důsledku alergické reakce, kousnutí nebo drobných lézí. Kožní poruchy ale mohou ukazovat také na zdravotní problém, o kterém byste jinak nejspíš nevěděli.

Pupínky se mohou na lidském těle objevit z mnoha různých důvodů. Nemusí se jednat pouze o akné nebo alergii. Někdy je zdravotní problém malý, ale i přesto je dobré ho vyřešit. Kožní potíže ovšem mohou poukazovat i na větší problémy, se kterými budete muset skutečně zajít k doktorovi a nechat se řádně diagnostikovat a léčit. Podívejme se, co všechno se vám snaží vaše tělo říct. Většinou se nejedná o nic vážného a můžete to napravit správnou hydratací, zvlhčováním pokožky a zdravou stravou.

Fotografie: Freepik

Každé místo odráží zdravotní problém

Zatímco mapování obličeje není přesná věda, oblasti náchylné k určitým vyrážkám se považují za oblasti, které pravděpodobně odrážejí základní potíž. Tato čínská metoda se ovšem netýká jen obličeje, ale lze ji aplikovat na celé tělo. Hýždě, záda, stehna, čelo a další. Pomocí aplikací této tradiční metody můžete zjistit, co je v těle špatně. Od nevyvážené stravy přes stres až po hormonální nerovnováhu.

Většinou je náprava poměrně jednoduchá a stačí k tomu jen správně jíst a pít. V jiných případech ovšem budete muset navštívit lékaře a poradit se o ideální léčbě.

Fotografie: Freepik

Pupínky na břiše a na loktech

Pokud nesouvisí pupínky na břiše s podrážděním po depilaci nebo vrozenými chloupky, mohou podle tradiční čínské medicíny naznačovat bakteriální nebo virové stavy. Příčinou může být hlavně folikulitida, která vede k infekci povrchových nebo hlubokých vlasových folikulů a lokalizovaným červeným pupínkům nebo pustulím, svědění nebo puchýřům, které nakonec vytvoří strup.

Pupínky na loktech mohou být spojeny s několika příčinami. Mezi nimi Dr. William C. Lloyd uvádí například plísňové infekce, ekzémy, dermatitidu a psoriázu, chronický zánět, který lze zmírnit přírodními prostředky. Alergická reakce může také způsobit tyto kožní projevy na lokti. Je proto důležité věnovat pozornost jejich vývoji. Tyto stavy byste rozhodně neměli ignorovat a v případě rozšíření oblasti nebo jiných potížích byste měli navštívit dermatologa.

Fotografie: Freepik

Pupínky na pažích, stehnech a hýždích

Vzhled pupínků na těchto třech místech může být způsoben keratózou pilaris. Toto kožní onemocnění, známé také jako Keratosis Follicularis, není nakažlivé a vede k nadměrné produkci keratinu, což vede k zablokování vlasových folikulů a tvorbě malých pupínků, jak vysvětluje dermatoložka Dr. Anny Cohen-Letessier.

Tyto léze se objevují na stehnech, hýždích, pažích nebo dokonce na obličeji. I když jsou neškodné, mohou stále svědit, což může vést k zánětu, pokud si je rozškrábete nebo rozedřete o oblečení. Tento stav pokožky obvykle postihuje suchou pokožku. Nejlepší prevencí před tímto stavem je proto dostatečná hydratace pokožky, což můžete provést prakticky jakýmkoli krémem a pitím dostatečného množství vody.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]