Příznaky, které mohou značit vážné zdravotní problémy se srdcem, se nevyplácí přehlížet

Fotografie: Shutterstock

Onemocnění srdce samozřejmě může potvrdit jedině váš ošetřující lékař, nebo internista. Avšak již v běžném životě si můžete všímat drobných změn, které mohou znamenat jistý zdravotní problém. Pokud zaznamenáte kombinaci těchto příznaků a nebudete si jistí svým zdravím, určitě odborníka navštivte.

Spánková apnoe a konstantní únava

Spánková apnoe může je v podstatě porucha dýchání během spánku samotného. Dochází ke krátkým zástavám dechu, což organismus značně vyčerpá v důsledku nedostatku okysličení. Ráno se tak můžete probouzet podráždění, nevyspalí a unavení. Až 30 procent populace absolutně netuší, že spánkovou apnoí trpí. Nejvíce jsou ohrožení touto nemocí muži středního věku a také obézní lidé.

V důsledku apnoe během spánku můžete být ohrožení hypertenzí, arytmií, mrtvicí, nebo právě srdečními chorobami. Problémy se srdcem může značit i dlouhodobá až abnormální únava. Pokud tedy pociťujete ospalost, časté závratě, slabost, poruchy soustředění a paměti, zbystřete a raději navštivte lékaře.

Fotografie: Freepik

Otoky a náhlý nárůst hmotnosti

Dalším typickým projevem srdečního selhávání mohou být otoky dolních končetin. Zejména pak v oblasti lýtek a kotníků. Této změny na těle si snadno všimnete tak, že si horko těžko nazujete svou oblíbenou obuv. V počátku se tyto potíže objevují spíš ve večerních hodinách a poté během chůze ustoupí. Když dojde k rozvoji nemoci, otoky jsou patrné i přes den. U ležících pacientů je pak rozpoznatelný edém hlavně v křížové oblasti.

Zpozornět byste měli i v momentu, kdy náhle začnete přibírat na váze, tj. dva kilogramy za dva až tři dny. To může být spojené i s nárůstem obvodu břicha. V souvislosti s těmito příznaky lze zaregistrovat i značnou dušnost, což je velmi nebezpečné a měli byste urychleně přivolat záchranou službu.

Ztráta chuti k jídlu a sexuální potíže

Když dochází k srdečnímu selhávání, břišní orgány se často překrvují. To má za následek zhoršenou funkci střev, která se projeví pocitem plnosti v břiše a nechutenstvím. Snížení příjmu živin však může způsobit podváhu, úbytek svalové hmoty i celkově hmotnosti

Muži také mohou zpozorovat během potíží se srdcem takzvanou erektilní dysfunkci. K té dochází zejména u jedinců, kteří jsou zatížení hypertenzí, kouřením cigaret, či aterosklerotickými změnami na cévách. I vysoký cholesterol může k tomuto problému přispět.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]