Zdravý a šťastný život díky domácím mazlíčkům. Speciálně kočky mají blahodárný vliv

Fotografie: Freepik

Všichni milovníci těchto chlupáčů to dobře vědí: kočky nám prostě dělají dobře. Utěšují nás, uklidňují a přinášejí domů radost. Jsou roztomilé a hravé, milují mazlení, a navíc mohou mít pozitivní vliv na naše fyzické a duševní zdraví.

Pokud máte rádi kočky, jistě budete souhlasit, že není nic hezčího, než hladit kočku a poslouchat její vrnění – je to dokonalý antistresový prostředek. Po náročném dni v práci je jistě skvělé, když vás doma přivítá váš mazlíček a dává vám najevo, že vás rád vidí a těšil se na vás. Kočky jsou lidmi stále více oceňovány a stávají se populárnějšími než kdy dřív. Jejich soužití s námi totiž přináší mnoho výhod.

Fotografie: Freepik

Benefity pro naše zdraví

Vědci zjistili, že soužití s kočkami přináší mnoho výhody pro naše fyzické i duševní zdraví. Především je velkým přínosem to, že nám dodávají pocit pohody a vyrovnanosti. Pohlazení kočky a poslech jejího vrnění pomáhá prokazatelně snížit hladinu stresu jejího majitele zvýšením produkce hormonů štěstí – díky tomu je relaxace intenzivnější. Už jen pouhých 10 minut interakce s kočkami vede k významnému snížení hladiny kortizolu, což je hormon považovaný za hlavního původce stresu. Kontakt s kočkami naopak pomáhá uvolňovat serotonin a zbavit se stresu.

Podle řady studií se také zdá, že lidé, kteří vlastní kočku, mají tendenci zažívat méně negativních emocí a pocitů osamělosti než ti, kteří kočku nemají. Mají lepší psychologické zdraví, jsou sebevědomější a méně nervózní. Navíc mívají také lepší spánek, lepší soustředění a vyvinutější schopnost řešit životní problémy.

Fotografie: Freepik

Proti stresu a úzkostem

Hlazení neuklidňuje jen nervový systém, ale také nám pomáhá cítit se méně osamělí. Kočka nabízí svému majiteli bezpodmínečnou lásku, která mu poskytuje možnost utéct alespoň na chvíli od ruchu běžného života a od všech starostí, aby znovu mohl nalézt rovnováhu. Tento okamžik rozptýlení významně snižuje pocity nervozity a úzkosti. Některé pokusy v různých státech například ukázaly, že pokud se kočky nacházejí na pracovišti, jsou zaměstnanci více v klidu a práci dělají lépe a efektivněji.

Pro zdravé srdce

Některé studie spojují vlastnictví kočky také se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění. V případě, že účastníci studie vlastnili kočky, bylo riziko úmrtí na infarkt myokardu a všechna kardiovaskulární onemocnění včetně cévní mozkové příhody výrazně menší než u lidí, kteří žili bez domácích mazlíčků.

Fotografie: Freepik

Jak o kočku pečovat?

Kočky jako každá jiná zvířata potřebují lásku, pozornost a péči. Ačkoli je kočka samostatnější a nepotřebuje tolik pozornosti jako třeba pes, přesto ji není možné zanedbávat. Je dobré hned od začátku kočku naučit chodit na kočičí záchod. Snížíte také riziko možných problémů v budoucnu a vám samotným to usnadní udržování hygieny.

S kočkou je také vhodné absolvovat pravidelné návštěvy u veterináře. Zdraví kočky je zásadní, aby mohla žít dlouho a bez potíží. Především je nutné zajistit potřebné očkování, odstranění blech a parazitů a případně i další zákroky dle jejího zdravotního stavu.

Zdroj: PetMD

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]