Dobrý spánek je nezbytný pro vaše zdraví. Krácením spánku si zaděláváte na tyto problémy

Fotografie: Depositphotos

Dobrý spánek je stejně důležitý jako fyzická aktivita a zdravé stravování. Kvalitní spánek zlepšuje pozornost, soustředění, paměť a celkový stav našeho mentálního a fyzického zdraví. 

Naopak nedostatek spánku má negativní dopad na zdraví i na osobní či pracovní život každého z nás. Zjistěte, jak vaše tělo na nedostatek spánku reaguje a co mu hrozí.

Fotografie: Freepik

Podle doporučení odborníků by doba klidného spánku pro dospělého měla být 7 až 9 hodin každou noc, aby tělo mohlo fungovat normálně. Kojenci, děti a dospívající potřebují více hodin spánku, zatímco lidé nad 65 let by měli spát mezi 7-8 hodinami.

Jaké jsou příčiny nespavosti?

Příčin je mnoho. Řada je psychologického původu a bývají například způsobeny úzkostí, stresem nebo depresí. Nespavost může však také pocházet z nadměrné konzumace určitých stimulantů, jako je káva, čaj nebo alkohol.

Fotografie: Freepik

Jaký je dopad na vaše tělo?

Mnoho lidí zanedbává spánek, protože si nejsou vědomi toho, jak moc je pro nás důležitý. Je potřeba, aby si více uvědomovali negativní důsledky nedostatku spánku.

Mezi nejčastější rizika nedostatečného spaní patří:

  • Pokles bdělosti během dne, ke kterému může dojít, i když vynecháte třeba jen hodinu a půl spánku.
  • Pocit únavy, která přetrvává po celý den. Osoba prožívá fyzické vyčerpání, které ovlivňuje její fyzický a intelektuální výkon.
  • Zvýšená reakční doba reflexů.
  • Podrážděnost po celý den.
  • Problémy s pamětí. Během dobrého spánku si upevňujeme paměť.
  • Během spánku se zotavujeme i po psychické stránce, takže je nezbytné kvalitně a dostatečně dlouho spát i s ohledem na naše mentální zdraví.
  • Snížená imunita. Nedostatek hlubokého spánku má vliv i na imunitu a její odolnost.
  • Riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Existuje prokázaná souvislost mezi nedostatkem spánku a zvýšením kardiovaskulárních rizik, jako je hypertenze, srdeční problémy nebo dokonce riziko cukrovky.
  • Přírůstek hmotnosti může být také důsledkem chronické deprivace spánku. Únava způsobuje hormonální nerovnováhu. Pokud nemáte dostatek spánku, produkce hormonu leptinu se snižuje, zatímco produkce ghrelinu se zvyšuje – tyto hormony pak ovlivňují naši chuť k jídlu a vedou k přejídání.
  • Dopad na pokožku. Hrozí vysoká hladina kortizolu, hormonu, který zhoršuje zánětlivé stavy, jako je akné, dermatitida a další.
Fotografie: Freepik

Jak spát lépe?

Pokud máte potíže s usínáním, existují tipy a návyky, které byste měli implementovat do svého každodenního života, abyste podpořili snadné usínání. Je velmi důležité respektovat své biologické hodiny a nastavit si jasnou spánkovou rutinu – to vše povede k lepší kvalitě spánku.

Jak usínat snadněji?

  • Vyvarujte se užívání stimulantů večer. Nepijte kávu, ani čaj a pozor si dejte i na kolové nápoje nebo hořkou čokoládu.
  • Jezte večer lehké jídlo, nejpozději tři hodiny před spánkem.
  • Vypněte obrazovky telefonu nebo počítače, alespoň 2 hodiny před časem, kdy jdete do postele. Tablety a smartphony vyzařují modré světlo, které ovlivňuje naše biologické spánkové hodiny.
  • Pokud je to možné, udržujte spánkovou rutinu i o víkendech.

Díky těmto tipům můžete svou spánkovou hygienu zlepšit a zapracovat tak i na svém zdraví a celkové pohodě.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]