Krev v moči může znamenat vážné zdravotní problémy. Některé z nich jsou obzvláště nebezpečné

Fotografie: Freepik

Krev v moči je možné zaregistrovat pouhým okem, pokud je ji opravdu větší množství. Změní barvu na načervenalou. Standardně se však používají k její detekci speciální lakmusové papírky u lékaře. Zjistěte, zda se máte obávat o svůj zdravotní stav, pokud k něčemu takovému dojde.

Co je to hematurie a jaké zdravotní problémy může naznačovat?

Hematurie je odborný název pro detekci krve v moči. Ne vždy musí naznačovat patologické procesy v těle. Například u menstruujících žen může být moč zbarvená krví.

Fotografie: Freepik

V některých případech však hematurii nepoznáte pouhým okem a je nutné při jiných projevech navštívit urologa či ošetřujícího lékaře, který provede odběr moči a případně detekuje přítomnost krve. A co tento stav nejčastěji způsobuje?

  • Záněty močového měchýře a močových cest: způsobují je nejčastěji bakterie. Jedná se o velmi bolestivá onemocnění, která znemožňují vyprazdňování moči. Častější jsou u žen.
  • Infekční onemocnění ledvin: jedná se o závažné onemocnění, které může vyžadovat i hospitalizaci.
  • Ledvinové kameny: jedná se o nemoc, která se projevuje typicky bolestí v boku a hematurií. K detekci se používá nejčastěji SONO a CT vyšetření.
  • Zánět prostaty nebo její zvětšení: kromě krve v moči se objevují i bolesti při močení a neschopnost plného vymočení.
Fotografie: Freepik

Jaké mohou být další příčiny hematurie?

Někdy se může krev v moči objevit i bez zjevné příčiny. Způsobit ji ovšem mohou i úrazy v oblasti močového měchýře a ledvin, nadužívání některých léků (které ředí krev), nebo zvýšená fyzická zátěž.

Občas je detekovaná hematurie i po speciálních vyšetřeních v oblasti ledvin a močového měchýře. Rizikovými pacienty k poškození ledvin, a tedy i možnému rozvoji hematurie jsou pak diabetici a lidé s hypertenzí.

Fotografie: Freepik

Onkologická onemocnění a hematurie

Kromě výše uvedených příčin se může krev v moči objevovat i v případě, že v těle probíhá rozvoj rakoviny močového měchýře, ledvin, nebo prostaty. Nemusíte však ihned panikařit. Vždy je nutné podstoupit všechna dostupná vyšetření, aby se diagnóza potvrdila či vyvrátila.

Kromě hematurie pak u onkologických onemocněních močového ústrojí můžete sledovat i výrazný úbytek hmotnosti, chudokrevnost, nechutenství, zvracení, neustálé nutkání na močení, či bolestivé močení. Léčbu je nutné zahájit zavčasu, aby se zvýšila šance na úplné vyléčení (ta je mnohonásobně vyšší u nádorů povrchových).

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]