Zastavte tvorbu oparu včas díky účinným pomocníkům

Opary způsobuje virus Herpes simplex. Pokud se dostane do krve, nelze se jej již nikdy zbavit. Při nadměrném a dlouhodobém stresu, přetížení organismu, oslabené obranyschopnosti, nebo při horečce vzniká nejčastěji na obličeji, nebo rtech. Jeho tvorbu však můžete zastavit ještě v počátku. Jaké metody zafungují?

Praktické tipy, které zastaví tvorbu oparu v jeho počátku

V momentu, kdy se vám na rtu, nebo obličeji začne tvořit opar, ucítíte nepříjemné svědění. To je právě ten okamžik, kdy jej můžete ještě zastavit. Co pomůže?

Lysin: je aminokyselina, která zabrání aktivitě viru Herpes simplex. Ideální je zakoupit si produkty s lysinem a pojídat je ještě předtím, než se opar vytvoří. V lékárně jsou k dostání volně prodejné tablety s obsahem lysinu.

Propolis: je materiál s obsahem přírodní pryskyřice, který tvoří včely v úlech. Propolis má vysoký obsah antioxidantů a rovněž oplývá antivirovými vlastnostmi. Jistá studie z roku 2002 prokázala účinky propolisu v případě onemocnění virem Herpes simplex. Tato látka údajně zabraňuje rozvoji dalších příznaků.

Rebarbora a šalvěj: tyto produkty pomohou především v momentu, kdy se opar již objevil. Urychlují hojení pokožky. K dostání jsou v lékárnách různé krémy a masti.

Zinek: krémy s obsahem oxidu zinečnatého mohou zkrátit dobu hojení oparů. Redukují rovněž tvorbu puchýřků a také bolestivost a svědění v místě vzniku oparu.

Fotografie: Pixabay

Jaké další metody pomohou na opary?

Velice blahodárný je kořen lékořice. Má totiž antivirové a antibakteriální schopnosti. Po aplikaci lékořicového krému se váš opar bude hojit také podstatně rychleji. Účinný je na léčbu oparů i citronový olej, nebo balzám. Může podstatně zkrátit dobu hojení a zmírnit některé příznaky.

Pokožku zklidní i velmi chladivé obklady, nebo třeba kostička ledu. V případě, že přírodní metody na opary nezabírají, pomohou lékařem předepsaná antivirotika. S jistotou zaberou masti s obsahem acykloviru, jako je například Zovirax.

Fotografie: Freepik

Jak zabránit vzniku oparu?

Aby k výsevu oparu na rtu, nebo obličeji nedocházelo často, je podstatné zaměřit se na svůj životní styl. Zdravě se stravovat, zařadit do života pravidelnou pohybovou aktivitu a rovněž dostatečně odpočívat.

Vhodná strava totiž posílí imunitní systém, pohyb podpoří psychickou pohodu a odpočinek nabije novou energií, kterou využijete v boji proti stresu.

Fotografie: Pixabay

Když dojde k výsevu oparu

Pokud se vám již opar vytvořil, neměli byste nikoho líbat, ani pít z jedné lahve s ostatními lidmi. Důležitý je i vlastní ručník. Věci osobní potřeby byste neměli v období hojení sdílet. První dny je opar vysoce infekční a snadno tak nakazíte své blízké. Po aplikaci krému, nebo masti na opar si pečlivě omyjte ruce. Nedotýkejte se jiných částí obličeje, abyste si infekci neroznesli jinam. Herpes by se měl zhojit zhruba do týdne od výsevu puchýřků.

Úvodní Fotografie: Freepik