Dna dokáže tvrdě potrápit. Nepřehlížejte hlavní příznaky a věnujte dostatečnou pozornost rizikovým faktorům

Fotografie: Depositphotos

Dna je forma artritidy, která způsobuje zarudnutí, otoky a pálení v kloubech. Dna také způsobuje ztuhlost, otok a bolesti v kloubech.

Ve většině případů se dna vyskytuje v důsledku nahromadění kyseliny močové v těle. Kyselina močová vzniká, když většina odpadu není odstraněna z těla. Kyselina močová je vlastně to, co vzniká, když se rozkládají puriny, ty jsou součástí mnoha potravin. Nadměrná přítomnost kyseliny močové v krvi se nazývá hyperurikémie. A pokud nejsou ledviny schopné odstranit kyselinu močovou, začne se hromadit v okolí kloubů, říká lékařka Stacy Sampson.

Příznaky dny

K prvnímu záchvatu dny může dojít bez jakýchkoliv vážnějších příznaků. Člověk si normálně lehne a v noci ho probudí náhlá a intenzivní bolest v palci na noze. Během krátké doby palec oteče, kůže se napne, leskne se a bolest se stává nesnesitelnou. Zánět v kloubu je tak výrazný, že si někteří pacienti myslí, že mají infekci a začnou jen tak sami od sebe užívat antibiotika.

Ráno bolest obvykle trochu ustoupí, ale v průběhu noci se opět zhorší. Po několika dnech tyto příznaky úplně zmizí, ale přetrvává svědění a odlupování kůže. Pokud se nebudete léčit, bude to trvat asi 10 dní nebo více. Relapsy se ale mohou objevit po měsících nebo letech. V průběhu let se tyto záchvaty stávají častějšími a postihují další klouby. Záchvat může být doprovázen horečkou, slabostí a nechutenstvím.

Rizikové faktory dny

U řady pacientů, kteří dnou trpí, jsou stejné faktory. Mezi ně patří například přemíra jídla, konzumace velkého množství vína nebo jiného alkoholu a někdy to také může být například fyzická námaha, trauma nebo silné emoce. Chronické příznaky dny se objevují až po několika letech vývoje. Kolem kloubů se začnou objevovat výběžky, které mohou dorůst až do velikosti slepičího vejce. Ty je někdy třeba odstranit chirurgicky.

Přírodní léky na dnu

1) Citronová šťáva

Může se stát, že je tělo spíše zásadité než kyselé, v tom případě má sílu bojovat s mnoha nemocemi, včetně dny. Citronová šťáva alkalizuje prostředí a zabraňuje tvorbě krystalů kyseliny močové. Stačí, když citron vymačkáte do 200 ml teplé vody a to vypijete každé ráno na lačný žaludek.

Fotografie: Pexels

2) Jablečný ocet

Stejně jako kyselina citronová má i jablečný ocet schopnost alkalizovat tělesné prostředí. Jablečný ocet obsahuje kyselinu jablečnou, která je opravdu účinná při odstraňování kyseliny močové z těla. Stačí, když přidáte 1 polévkovou lžíci jablečného octa do 200 ml sklenice vody a vypijete každý den před obědem nebo před večeří.

Fotografie: Depositphotos

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*