Výsledky výzkumu ukázaly, co se v některých případech stane s tělem, když proděláte Covid-19

Fotografie: Freepik

Koronavirus se v posledních měsících stal velkým tématem. Na následky nemoci Covid-19 již zemřelo mnoho lidí různých věkových kategorií a u některých vyléčených dokonce přetrvávají některé příznaky i řadu měsíců. Vědečtí pracovníci přišli se zajímavými výsledky rozsáhlého výzkumu, který právě soustředili na možné tělesné i duševní následky prodělané nákazy.

Jaké příznaky se mohou objevovat ještě čtvrt roku po vyléčení z nemoci covid-19?

Odborníci z Oxfordu přišli s tím, že u některých pacientů přetrvávají i po vyléčení jisté zdravotní obtíže. Mezi ně lze řadit například dušnost, abnormální únavu, nebo úzkosti a deprese. Tento fakt je tedy poměrně znepokojivý.

Rozsáhlé studie se zúčastnilo celkem 58 nemocných, kteří měli středně závažný až závažný průběh nemoci. Pozitivní test byl u nich prokázán v období březen až květen. Všichni testovaní museli absolvovat magnetickou rezonanci, při které byl kontrolován jejich mozek, plíce, srdce, játra a ledviny.

Fotografie: Freepik

Změny, které prokázala magnetická rezonance

Výsledky vyšetření byly šokující dle vědců. U šedesáti procent testovaných nemocných bylo pomocí rezonance prokázáno poškození plic (nalezeny jisté abnormality), v 29 procentech měli nemocní následky na ledvinách, v 26 procentech na srdci a v 10 procentech na játrech.

Kromě jiného se respondenti potýkali v 64 procentech s dušností a v 55 procentech s únavou i po třech měsících po prodělání nemoci covid-19.

Lékaři přišli také s tím, že změny na mozku se objevily i u některých pacientů, kteří při příjmu do nemocnice v kritickém stavu vlastně nebyli. U nich se projevovaly především kognitivní poruchy, zhoršená tělesná kondice, dušnost při zátěži, nebo problémy s dýcháním.

Fotografie: Freepik

Polemika ohledně duševních obtíží a doporučení na závěr

Vědci také po studii poukázali na to, že v mnoha případech se u nemocných s koronavirem objevovaly i duševní poruchy, deprese a úzkostné stavy. Vzápětí však reagují, že ne vždy mohou být tyto příznaky spojovány s nemocí covid-19. Vždy je tedy nutné daného pacienta vyšetřit komplexně a brát v potaz i jeho chronickou anamnézu.

Psychické obtíže jsou však probírány, co se týká šíření viru SARS-CoV-2 i z jiného hlediska. Může k nim totiž docházet i v důsledku protiepidemických opatření a sociální izolace. Nedostatek kontaktu s rodinnými příslušníky či přáteli a absence zážitků z běžného života (posezení v restauraci u drinku, výlety za kulturou) se tak snadno podepíše na duši každého člověka.

Důležité je nepropadat panice, zachovat si optimistickou mysl a udržovat kontakt s blízkými i na dálku. Vždyť moderní doba nabízí nevídané možnosti. Lidé si mohou volat, psát SMS, nebo třeba použít videohovory pomocí Skypu. Nezapomeňte i v této složité době žít naplno.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]