Trápí vás zácpa? Dřív než projímadlo zkuste účinné přírodní produkty

Fotografie: Freepik

Ačkoliv více než polovina lidí pravidelně trpí gastrointestinálními problémy, je toto téma ve společnosti stále tabu. Pokud se objeví zácpa, mnoho lidí mlčí, i když mají velké bolesti. Zjistěte, jak si efektivně pomoci.

Bolesti břicha, křeče a nevolnost: Zácpa obvykle neznamená jen narušený pohyb střev, ale také celkovou nevolnost. Obzvláště lidé, kteří v každodenním životě hodně sedí a pravidelně se nepohybují, trpí těmito problémy nejčastěji.

V lékárně vám doporučí léky a projímadla. Obvykle jsou však velmi silné a mohou vést ke ztrátě důležitých živin. Než se uchýlíte k takovým opatřením, měli byste nejprve vyzkoušet šetrnější domácí prostředky. Pokud však zácpa přetrvává, je důležité navštívit lékaře.

Fotografie: Freepik

Káva

Mnoho lidí si musí před použitím toalety vypít kávu. Kofein, který obsahuje, vás nejen probudí, ale také stimuluje trávení. To však platí pouze pro lidi, kteří kávu nekonzumují pravidelně. Ve velkém množství mohou hořké látky v kávě také vést k zablokování a zhoršení situace. Jako konzument kávy byste proto měli zvážit snížení spotřeby, pokud zaznamenáte zažívací potíže.

Sušené švestky

Kromě toho, že konzumace sušených švestek působí jako prevence rakoviny střev, jsou také díky vysokému obsahu vlákniny šetrným prostředkem ke změkčení stolice. Podporují střevní aktivitu a zajišťují tak lepší průchodnost střev.

Nejlepší je nechat sušené švestky přes noc namočit ve vodě, než je budete jíst. Švestky obsahují přibližně 15 g sorbitolu na 100 gramů, což je látka známá pro své osmotické laxativní účinky. Kromě toho obsahují také 184 mg polyfenolů na 100 g a 6 g vlákniny na 100 g.

Fotografie: Freepik

Kysané zelí

Kysané zelí je nejen lahodnou přílohou k pečenému masu, pomáhá také udržovat vaše střeva zdravá. Klíčem jsou bakterie mléčného kvašení, které mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru a řeší zácpu. Kysané zelí lze také použít k obnovení funkce střev jako probiotika po užívání léků, jako jsou antibiotika.

Jablečný džus

Laxativní vlastnosti jsou také připisovány fermentačním látkám v přirozeně zakaleném jablečném džusu. Denní sklenice čerstvě vymačkané jablečné šťávy pomůže zmírnit zácpu a nastartovat trávení.

Fotografie: Freepik

Psyllium

Psyllium je rozpustná přírodní vláknina, která je skvělým pomocníkem při léčbě zácpy. Funguje tak, že ve střevech bobtná a navazuje na sebe přebytečnou tekutinu, odstraňuje z těla toxiny a zaručuje snadnější a pravidelnější vyučování. Mimo to má mnoho dalších skvělých účinků na vaše zdraví, pomáhá například při redukci váhy nebo při udržování zdravé hladiny cholesterolu v krvi.

Zásadní je zdravý životní styl a pitný režim

Důležité je nalezení příčiny zácpy. U většiny lidí jde o kombinaci nedostatku pohybu, špatného pitného režimu a nehodné skladby jídelníčku. Zkuste zlepšit tyto oblasti vašeho života a uvidíte, že se zlepší i vaše zažívání.

Zdroj: MedicalNewsToday

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]