Nedostatek spánku může mít na lidské tělo podobný vliv jako nadměrná konzumace alkoholu či drog

Fotografie: Depositphotos

Nesprávný spánek může mít špatný vliv nejen na kvalitu odpočinku, ale také na zdraví vašeho organismu. Toto jsou nejčastější problémy, které může nedostatek spánku způsobit.

Tělo potřebuje pravidelný, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, díky němuž se mu dostane potřebného odpočinku na to, aby pro vás mohlo efektivně vytvářet energii na následující den. Mnoho lidí však tuto skutečnost stále nebere dostatečně vážně, a proto se po čase potýkají s nebezpečnými dopady, které jsou toho důsledkem, říká lékařka Stacy Sampson.

Nárůst hmotnosti

Podle odborníků zvyšuje nedostatek spánku touhu po jídle, což často vede z dlouhodobého hlediska k obezitě. Problémem je především fakt, že se člověk snaží kompenzovat jeho energetický deficit (způsobený nedostatečným odpočinkem) nezdravými vysoko-kalorickými potravinami. Kromě chvilkového nasycení to ovšem vede také k navýšení tukových zásob, a tím i přebytečných kil.

Fotografie: Unsplash

Nižší koncentrace

Pokud svému tělu nedopřejete dostatek spánku, který vyžaduje, tato skutečnost se významně podepíše na vašich kognitivních schopnostech, a to včetně vaší paměti a koncentrace. Jde především o to, že nedostatečný odpočinek brání našemu mozku, aby se soustředil, což ovlivňuje schopnost provádět i ty nejjednodušší úkoly. Tento problém se podepisuje zejména na mladých lidech.

Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění

Lidé, kteří v noci nespí nebo se potýkají s nespavostí, jsou podle odborníků mnohem náchylnější k vyššímu krevnímu tlaku a vyšší srdeční frekvenci. Důsledkem toho je však u těchto jedinců mnohem větší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění, jako je například mrtvice.

Fotografie: Freepik

Časté deprese

Vědci díky někdejší studii na lidech přinesli novinky o tom, že u jedinců, kteří si nedopřávají dostatečný spánek, je dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku deprese, než u běžných spáčů. Proto je důležité denně naspat alespoň 7 hodin, a to v jakémkoliv věku.

Větší podrážděnost

Nedostatek spánku souvisí v neposlední řadě také s větší podrážděností jedince. Především má člověk velký problém smířit se s událostmi, kterým musí každý den čelit. Navíc je podle lékařů faktem, že nedostatečný spánek snižuje dopad pozitivních událostí na váš mozek.

Zdroj: Healthline, Insider

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]