Lékaři bijí na poplach: Toto jsou letos nejčastější varovné příznaky krevní sraženiny v těle, které nemůžete ignorovat

Fotografie: Canva

Krevní sraženina v těle může napáchat velké škody na vašem zdraví. Rozpoznejte ji včas pomocí těchto typických varovných příznaků.

Krevní sraženiny jsou pro nás velmi důležité. Právě díky nim totiž přestanete krvácet, když se říznete nebo poraníte tak, že vám začne téct krev – jedná se totiž o shluk krvinek, které brání výtoku z těla ven. Pokud se však tato sraženina vytvoří v hluboké žíle, může mít na vaše zdraví závažné dopady. Její přítomnost může zablokovat krevní oběh a vést ke vzniku srdečního infarktu či mozkové mrtvice, nebo se může dostatek do plic a způsobit plicní embolii. Abyste proto předešli problémům, níže se můžete seznámit se 7 varovnými příznaky tohoto problému.

1) Bušení srdce

Pokud se krevní sraženina dostane do vašich plic a způsobí plicní embolii, může být jedním z důsledků tohoto problému silné bušení na hrudi. Tento problém se nazývá tachykardie a jeho běžnou příčinou je nízká hladina kyslíku v plicích, která způsobuje to, že se srdce snaží být rychleji, aby jeho hladinu opět vyrovnalo.

2) Dušnost

Dušnost je sama o sobě jasným důvodem k obavám. Jedná se totiž o nejčastější příznak problémů s kardiovaskulárním systémem, jako je například srdeční infarkt. V tomto případě může jít o důsledek přítomnosti krevní sraženiny v plicích, která se utrhla a doputovala tam krevním oběhem. Pokud tedy pociťujete tento příznak, rozhodně na nic nečekejte a co nejrychleji vyhledejte pomoc.

3) Kašel bez zjevné příčiny

Suchý kašel, který se objevil bez zjevné příčiny, může být dalším příznakem krevní sraženiny v plicích, která se utrhla a doputovala tam krevním oběhem. Zpozornit byste měli především v případě, pokud se spolu s ním objevuje dušnost, zrychlený tep a častá bolest na hrudi. Někdy se také může s kašlem objevit hlen nebo krev.

4) Bolest na hrudi

Pokud při hlubokém nádechu pociťujete bolest na hrudi, může se jednat opět o důsledek krevní sraženiny v plicích. Tato bolest je ostrá a bodavá a může dokonce vyvolat pocit srdečního infarktu. Hlavní rozdíl mezi plicní embolií a srdečním infarktem ovšem spočívá v tom, že plicní embolie se vždy zhoršuje dýcháním. V každém případě byste však měli okamžitě zavolat záchranku, protože následky tohoto problému mohou být fatální.

5) Tmavé červené skvrny na nohách

Pokud si na svých nohách všimnete červených tmavých skvrn, které se objevily z nejasných důvodů, mohlo by jít o příznak krevní sraženiny, která se nachází právě v této oblasti těla. Je také možné, že budete v této oblasti pociťovat nejen slabost a teplo, ale také vás mohou bolet nohy, pokud ohnete prsty směrem nahoru.

Fotografie: Pexels

6) Bolest v paži a noze

Ačkoliv může hluboká žilní krevní sraženina způsobovat mnoho příznaků, často pacienti pociťují pouze bolest, a to zejména v paži nebo noze. Tato bolest může připomínat pouhou svalovou křeč a nejvíce se objevuje při chůzi nebo při ohýbání nártu nohy směrem nahoru. V každém případě byste však tento příznak neměli ignorovat a řešit jej zavčasu.

7) Otok končetiny

Pokud si všimnete, že vám náhle otekl kotník, může se jednat o další varovný příznak hluboké žilní krevní sraženina. To vyžaduje okamžitý zásah, protože krevní sraženina se může kdykoliv odtrhnout a posléze se dostat do vašich plic nebo srdce.