Výkonné hubiče plevele ve formě postřiků si člověk namíchá doma za minimální náklady

Fotografie: Pxfuel

Možná nechcete na své zahradě používat chemické přípravky na hubení plevele. Ty ekologické, z domácích surovin, jsou také účinné a s plevely zatočí.

S příchodem jara začíná také růst plevel. Na záhonech, ve spárách chodníků i v trávníku. Jeho průběžné odstraňování je celosezónní dřina, kterou musí podstupovat každý, kdo nechce, aby mu plevel přerostl přes hlavu a zadusil všechny užitečné rostliny. Můžete si vzít motyčku a poctivě všechen plevel vykopávat, nebo sáhnout po nějakém postřiku. Komerční prostředky však mohou obsahovat těžké chemikálie, které se dostávají do půdy a škodí pak i užitečným rostlinám. Podívejte se na pár prostředků z domácích surovin, jež jsou ekologické a s plevely si také poradí. V redakci jsme všechny zmíněné postřiky vyzkoušeli a můžeme potvrdit, že je namícháte doslova za haléře.

Vroucí voda

Někdy je nejjednodušší řešení nejúčinnější. Vřelá voda je netoxický a snadno dostupný prostředek na hubení plevelu. Nalijte ji přímo na plevel, ten po pár dnech zcela uvadne a vy ho můžete snadněji vykopnout nebo smést z chodníku. Vřelá voda se nejlépe hodí k čištění spár v dlažbě a chodnících, kde nehrozí poškození žádoucích rostlin.

Roztok z bílého octa

Bílý ocet je známý svojí čisticí silou, a tak si našel místo v mnoha domácnostech jako účinný ekologický čisticí prostředek. Jeho sílu však můžete využít i pro hubení plevelů. Jednoduchý roztok získáte smícháním jedné části octa s jednou částí vody. Roztok nastříkejte přímo na plevele. Pokud si vyberete k jeho aplikaci slunečný den, bude výsledek ještě lepší. Buďte opatrní, abyste ho nestříkali na rostliny, které si přejete ponechat.

Solný roztok

Sůl je účinný herbicid i pesticid. Solný postřik získáte tak, že rozpustíte 200 g soli v 1 l vody. Do roztoku můžete také přidat malé množství tekutého mycího prostředku, který pomůže přípravku přilnout k listům plevelu. Pokud přidáte ještě 100 ml bílého octa, bude postřik ještě účinnější. Roztok nežádoucí plevele vysuší a ty brzy odumřou. Jejich odstranění už bude hračka.

kuchyňská sůl
Fotografie: Freepik

Jedlá soda

Jedlá soda je další účinný prostředek na hubení plevelů, zvláště pro ty rostoucí v prasklinách na chodnících nebo cestách. Posypte plevel jedlou sodu a nameťte ji i do spár. Jedlá soda ve spárách vytvoří nežádoucí prostředí pro růst plevele a ten se tak bude objevovat méně často. Můžete také v 5 litrech vody smíchat 200 ml bílého octa a 500 g jedlé sody. Získáte tak super účinný prostředek na hubení plevele. Jen dejte pozor na okolní rostliny, které by mohly být nechtěně zasaženy.

Dřevěný popel

Popel z kamen, v nichž topíte dřevem, vám může v zahradě pomoci. Mimo jiné je velmi účinný v případě, že se potřebujete zbavit mechu. Ten může růst na chodnících, ale objevuje se i v trávníku a jeho likvidace je namáhavá. Dřevěný popel, který je bohatý na vápník, vytvoří pro mech nepříznivé podmínky. Jednoduše ho posypte popelem a nechte působit. Po této kůře dlouho nepřežije.

plevel v chodníku
Fotografie: Freepik

Mulčujte a mulčujte

Výše zmíněné přípravky nepoužívejte pro likvidaci přímo na záhonech. Ovlivní okolní pH půdy a mohly by mít negativní vliv i na pěstované rostliny. Nejlepší způsob, jak se zbavit plevele v záhoně, je mulčování. Použít můžete seno, posekanou trávu nebo listí. Vrstva mulče by měla být alespoň 5 cm a průběžně ji doplňujte. Plevely pod ním nemají šanci vyrůst a další výhodou je, že mulč udržuje horní vrstvu půdy vlhkou, a vy tak nemusíte tolik zalévat.

Zdroj: Santeplusmag

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*