Plevel mezi dlaždicemi dokáže pěkně potrápit. Jeho odstranění je však snazší, než se může na první pohled zdát

Fotografie: Depositphotos

Není nic, co by dokázalo majitele zahrady naštvat tolik, jako je plevel, který prorůstá na jeho chodníku. Každý z nich totiž ví, jak velmi obtížně se ho zbavuje.

Nežádoucí plevel nebo mech se nejčastěji usazuje tam, kde je vyšší vlhkost. A právě na to jsou ideální škvíry, které vznikají v chodníku mezi jednotlivými dlaždicemi. Mech zde je nejen nevzhledný, ale může být dokonce nebezpečný. A to hlavně proto, že je kluzký. Boj s nimi je mnohdy velmi obtížný, ale mnohem lepších výsledků dosáhneme v případě, že sáhneme po přírodních metodách boje.

Fotografie: Pexels

Chemické produkty velmi často poškodí i okolí

V prodejně s domácími potřebami můžeme narazit na velké množství produktů, které nám slibují, že nás nežádoucí zeleně snadno zbaví. Problémem ale často je, že jejich účinky ovlivní také okolní květiny a půdní vody. Spolu s nevzhlednou zelení si tak snadno může vyhubit celý záhon nebo dokonce pěstovanou zeleninu. Neblahý vliv mohou tyto prostředky mít i na zvířata a to jak ta, co se přirozeně na naší zahradě vyskytují, tak i na naše domácí mazlíčky.

Fotografie: Pexels

Z výše uvedených důvodů je tedy mnohem lepší sáhnout po přírodních metodách nebo těch mechanických. Ideálním pomocníkem je obyčejná horká voda. Ta dokáže nežádoucí plevel spálit. Dokonce ani nemusíme používat čistou, hodit se nám může například i ta, která nám v hrnci zůstane po vaření brambor. Jednoduše ji do jednotlivých spár nalijeme a na chvíli máme o problému. Dobrým pomocníkem je také vysoký tlak nebo obyčejný kartáč a naše ruce.

Kyselina noonanová je biologicky rozložitelný pomocník

Sáhnout ale můžeme i po produktech s obsahem kyseliny noonanové. Ta je nejen biologicky rozložitelná, ale také šetrná k životnímu prostředí, proto se nemusíme bát, že by její použití ohrozilo naše okolní květiny.

Výrobky s jejím obsahem jsou schopné poradit si s mechy, lišejníky, ale i některými druhy odolných řas. Zakoupený produkt stačí naředit a přelít do rozprašovače. Pomocníka ale najdeme i v kuchyni. Je jí obyčejný ocet.

Fotografie: Pexels

Ten je nejvhodnější na nežádoucí rostliny aplikovat ve slunečný den. Jednotlivé rostliny s ním stačí postříkat a nechat ho c kombinaci se slunečními paprsky působit. Po 24 hodinách vezmeme kbelík s horkou vodou a kartáč a rostliny vydrhneme. Tento trik je velmi účinný, nedoporučuje se jej ale aplikovat na dřevo, cement nebo beton. Přírodní produkt si zvládneme doma vytvořit i smícháním vody, octa a soli. Do 24 hodin rostliny zaručeně zahubí.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]