Odstraňte efektivně plevel z vaší zahrady bez použití chemie

Plevel dokáže leckterému zahradníkovi přidělat vrásky. Roste prakticky na všech zahrádkách a zbavit se ho je někdy nadlidský výkon. Koření totiž velice hluboko a k jeho rozšíření postačí jen malý kousek zapomenutého kořínku. Likvidace plevele chemikáliemi může poškodit okolní životní prostředí a pěstované plodiny, proto je nasnadě použít metody čistě přírodní, které také zaručeně pomohou.

Přírodní metody, které pomohou plevel zlikvidovat

Vyzkoušejte tyto skvělé tipy, které vám boj s plevelem usnadní:

  • Kypřící prášek: je pomocníkem nejen při pečení, ale i při odstraňování plevele. Stačí jej práškem do pečiva posypat a nechat působit.
  • Sůl: ve dvou dílech vody rozpustíte jeden díl soli a vzniklým roztokem plevel kropíte. Po pár dnech budete mít po starostech.
  • Čistý alkohol: účinný roztok vyrobíte i z dvou mililitrů čistého alkoholu, dvou sklenic vody a trochy tekutého mýdla. Tekutinu přelijte do rozprašovače a kropte místa na zahradě, která jsou zasažena plevelem.
Fotografie: Zen.yandex
  • Aromatická směs: na likvidaci plevele dobře zapůsobí i směs z jednoho šálku soli, tří litrů octa, trochy tekutého mýdla a citrusového esenciálního oleje. Pomocí rozprašovače roztok aplikujte na plevel a nechte působit.
Fotografie: Zen.yandex

Další efektivní metody na odstranění plevele na zahradě

Na plevel můžete použít i kukuřičný škrob. Postačí jej poprášit a nechat účinkovat. Vhodné je škrob sypat i do míst, kde jste plevel již odstranili, aby nedocházelo k jeho dalšímu růstu.

A pokud máte doma staré noviny, také je možné je použít na plevel. Rozprostřete je na inkriminovaná místa ve třech až čtyřech vrstvách a zasypejte mulčem. Tím, že obtěžující rostliny zastíníte před slunečními paprsky, docílíte jejich uhynutí.

Fotografie: Zen.yandex

Plevel také zlikviduje vařící voda, nebo jej můžete klasicky odstranit manuálně pomocí rýče a motyky. Je potřeba ho likvidovat i s kořeny. A jaká je nejlepší prevence? Růstu plevele nejjednodušším způsobem předejdete tak, že si necháte na zahradu položit svůj vlastní trávník.

Fotografie: Zen.yandex

Jaké druhy plevele se na zahradě objevují nejčastěji?

Velmi urputným plevelem s rozsáhlými kořeny bývá na zahrádkách ostružiník srstnatý. Jeho listy však mají své využití v léčitelství. Sušené se dají zužitkovat na čaj. Také určitě narazíte na pýr plazivý, který vytváří spletitý kořenový systém. Jeho likvidace je velmi obtížná. Může být ale celkem prospěšný v hutných půdách, kterým prospívá.

Na mnoha zahrádkách je k vidění i všemi známá smetánka lékařská neboli pampeliška. Ta se množí pomocí semen velice snadno a rychle. Někteří lidé ji s oblibou používají na výrobu sirupu, vína, nebo medu. Natrefit můžete i na turan roční, připomínající svým vzhledem kopretiny a sedmikrásky. V podstatě může zahradu svými kvítky oživit, ale je nutné zabránit jeho nekontrolovanému rozšiřování.

Fotografie: Zen.yandex

ÚVodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]