Známý plevel jménem jitrocel je poklad. Jeho využití je všestranné, rozhodně jej nevyhazujte

Fotografie: Dreamstock

Při pletí zahrádky či okolí domu můžete velmi snadno natrefit na jitrocel větší, který má typicky velké zelené listy uspořádané do jakési spirály. V jednom trsu bývá zpravidla pět až dvacet lístků. Tato rostlina je považovaná obecně za plevel. Někteří zahrádkáři ji ale používají v lidovém léčitelství. Inspirujte se tipy, jak jitrocel větší používat.

Léčivé účinky jitrocele většího

Jitrocel větší roste nejčastěji v oblastech, kde není půda obdělávaná. Růst tedy nemusí vysloveně jen na zahrádkách, ale i v okolí chodníků či cest. Daří se mu jak v nížinách, tak i na horách. Svědčí mu zejména písčitá zemina s vyšším obsahem dusíkatých látek. Jitrocel byl a stále je ceněný pro své léčivé účinky v mnoha oblastech.

Použít jej můžete následujícími způsoby:

  • Proti kašli: pokud zrovna procházíte respiračním onemocněním, které je spojené s urputným kašlem, je možné využít čerstvou šťávu z jitrocele, která pomůže k rychlejšímu uzdravení. Tu po vymačkání smícháte s převařenou vodou (2 malé lžičky zhruba na 300 ml vody) a necháte před popíjením stát přikryté asi dvacet minut. Kromě jiného můžete jitrocel větší použít i na přípravu domácího sirupu proti kašli. K tomuto účelu slouží častěji jitrocel kopinatý.
Fotografie: Pixabay
  • Na trávicí obtíže a bolest žaludku: při těchto obtížích pomůže odvar z čerstvých listů jitrocele. Ten po důkladném vylouhování scedíte a popíjíte dle potřeby během dne.
Fotografie: Pixabay
  • K podpoření hojení ran a odřenin: již historicky byly jitrocelové listy používané i k lepšímu zacelení jakýchkoliv druhů ran. Rostlina má totiž protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Postačí kus omytého listu přiložit na inkriminované místo, obvázat gázou a nechat působit ideálně přes noc. Pro větší účinek můžete jitrocel rozmělnit v hmoždíři.
Fotografie: Pixabay

Utlumí i bolesti chrupu a pomůže bojovat proti zácpě

Velmi účinný je jitrocel i v případě, že se potýkáte s bolavým zubem. K zmírnění bolestí pomůže pravidelné vyplachování úst jitrocelovým výluhem. Nepříjemná dokáže být i zácpa.

I na tu rovněž vyzrajete s touto zázračnou rostlinou. Jitrocelový čaj popíjejte ideálně pár hodin před spaním a následující den by měla být vaše střevní peristaltika opět v kondici.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]