Možné příčiny vzniku červených skvrn na kůži a vhodné typy léčby

Červené skvrny na kůži se mohou tvořit z mnoha různých příčin. Proto je občas obtížné definovat ten pravý zdroj kožního problému. Buď se může jednat o akutní stav, nebo v horším případě o chronický, který se již může řešit hůře. Tak jako tak je nutné navštívit ošetřujícího lékaře, či rovnou dermatologa, který váš problém pojmenuje a doporučí vhodný typ léčby.

Příčiny vzniku červených skvrn na kůži

Mezi nejčastější příčiny červených skvrn na pokožce patří:

Pityriasis rosea: což je zánětlivé kožní onemocnění, které způsobuje zarudlé exantémy neboli vyrážky. Odborníci si stále nejsou jistí, jaká je příčina této nemoci. Předpokládá se však, že je to virová infekce. Nejčastěji se vyrážka vyskytuje v oblasti břicha, na zádech, nebo na hrudi. Nemocný na sobě kromě červených skvrnek může pozorovat i bolesti v krku, svědění, bolesti hlavy, horečku. Nemoc se nijak neléčí a odeznívá za čas sama. Používají se pouze krémy na zklidnění svědění pokožky. Pomoci může i ovesná koupel.

Vyrážka: lidově také nazývaná jako kopřivka. Velmi často k ní dochází v místech, kde došlo k zvýšenému pocení a ucpání pórů, například vlivem cvičení, nebo v horkém a vlhkém počasí. Doprovodnými příznaky může být svědění a bolestivost postiženého místa na kůži. K vyrážce může snadno dojít i v oblastech těla, kde se kůže tře o sebe, nebo o oblečení.

U žen se jedná například o oblast pod prsy, u kojenců a malých dětí o místo na krku a v tříslech, nebo obecně v podpaží. Nepříjemné příznaky je možné potlačit chladivými krémy. V některých případech pomohou i kortikosteroidní masti, které předepíše dermatolog.

Kontaktní dermatitida: dochází k ní v případě, že kůže přijde do styku s nějakým alergenem, nebo dráždivým prostředkem. Příčinou mohou být různé rostliny, nebo třeba agresivní čistící prostředky.

Doprovodné příznaky jsou zarudnutí, kopřivka, otok, svědění, tvorba puchýřků. V méně závažných případech pomohou volně prodejné krémy a masti a antihistaminika. Pakliže je problém rozsáhlejší a závažnější, je vhodné vyhledat lékaře, který léky předepíše.

Herpes zoster: způsobuje pásové opary a plané neštovice. Pásový opar se projeví výrazným svěděním, pálením až bolestivostí. Obvykle dochází k zarudnutí na jedné straně těla. V oblasti od břicha po záda s e vytvoří jakýsi pás. Léčba probíhá antivirotiky a speciálními krémy.

Další možné příčiny tvorby červených skvrn na kůži

Zarudlé skvrnky na pokožce se mohou tvořit i vlivem atopické dermatitidy, které se lidově říká ekzém. Příčina ekzému není dosud upřesněna, ale má se za to, že jeho tvorbu podporují genetické dispozice, nebo přehnaná reakce imunitního systému. Atopická dermatitida je velice nepříjemná svěděním a bolestivostí. Léčí se především speciálními krémy, které předepíše lékař. Objevuje se již u kojenců.

Dalším důvodem červených skvrn na kůži je například psoriáza neboli lupénka. Projevuje se zejména svědivými a šupinatými skvrnami v oblasti loktů, kolen, nebo na hlavě. Příčina lupénky vyplývá z genetických dispozic a vlivů životního prostředí. Léčba zahrnuje aplikaci krémů, mastí a speciálních léčivých přípravků.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]