Přebytečná voda v organismu je problém, kterého se lze snadno zbavit

Fotografie: Freepik

Voda v organismu je běžná. Lidské tělo obsahuje zhruba 60 % vody. Pro náš život je tedy voda životně důležitá. Díky ní je možné rozpouštění některých minerálních látek a rovněž odstraňování toxinů z těla. Někteří lidé však mohou trpět takzvanou retencí nadbytečné tekutiny v organismu. Zadržování vody v těle může dokonce značit i vážné zdravotní problémy. Pokud snad na sobě zpozorujete nenadálé otoky, zkontaktujte svého ošetřujícího lékaře a poraďte se s ním na dalším postupu.

Čím je způsobena retence vody v těle?

Zadržování tekutiny v organismu je obecně způsobeno zvýšením krevního tlaku v žilách. Tím také dochází k tlaku na kapiláry, to zapříčiní případné otoky horních, nebo dolních končetin. Natékat ale mohou i jiné části těla. Příčiny vzniku těchto stavů mohou být různé. V jednom případě jsou na vině specifické léky, například kortikoidy, steroidy, antihypertenziva, v jiném zase špatné stravovací návyky. Další příčinou může být i zhoršená funkce lymfatického systému.

Jaké jsou příznaky retence tekutiny v organismu?

Jak již bylo řečeno, hlavním příznakem zadržování tekutiny v organismu jsou otoky končetin. Především pak v oblasti kotníků. Také je možné u dotyčného zpozorovat nebývalý nárůst tělesné hmotnosti. Většinou se v těchto případech nedaří zhubnout očekávané kilogramy. Nejvíce náchylní k zadržování vody v těle jsou lidé s nadváhou, kteří přijímají více kalorií za den. Rovněž mají s retencí tekutiny problémy ti, co hodně solí. Sodík obsažený v soli totiž tento fakt velice podporuje. Druhy otoků můžeme rozdělit na:

  • generalizovaný edém: otoky se objevují po celém těle
  • lokalizovaný edém: otoky jsou znatelné pouze na jednom místě, například na nohách (tzv. lymfedém), pažích, či v obličeji

Otok je možné snadno rozpoznat stiskem palce na postižené místo. Tkáň se do původního tvaru vrací v případě edému velice pomalu. Vždy je ale nutné se pro jistotu objednat k lékaři na kontrolu, aby se předešlo případným komplikacím.

Další příčiny retence tekutiny

Zadržování tekutiny v organismu se může objevit i u lidí, kteří jsou chudokrevní, nebo přijímají menší množství proteinů. Rovněž je možné zpozorovat otoky u pacientů s onemocněním ledvin, jater, nebo srdce. Obecně se otoky mohou objevovat i v extrémně horkém počasí.

Jak řešit přebytečnou tekutinu v organismu

K redukci přebytečné tekutiny zadržované v těle přispěje strava s vyšším obsahem draslíku a konzumace zeleniny a ovoce. Také se doporučuje zvýšit příjem vitamínu B6 a pyridoxinu. S výhodou je omezit solení pokrmů a vyhýbat se nezdravým průmyslově zpracovaným potravinám.

Pít je možné čisté vody, mléko, nebo ovocné šťávy. Důležitá je i pravidelná pohybová aktivita. V jistých případech postačí i obyčejná chůze. V nejvážnějších případech pak lékař nasazuje léky, podporující odstranění přebytečné tekutiny z těla, což jsou například diuretika.

Fotografie: Depositphotos