Domácí léčba bolesti v krku a faryngitidy. Uleví od zánětu a pomůže urychlit zotavení

Fotografie: Freepik

Není snad na světě člověka, který by alespoň jednou jedinkrát nepocítil bolest v krku. Tu může zapříčinit celá řada nemocí. Vyzkoušejte na tyto zdravotní obtíže přírodní produkty, které jsou šetrné k vašemu tělu i životnímu prostředí. Máte je prakticky stále „u nosu“.

Co může zapříčinit bolesti v krku a jaké jsou přídatné projevy?

Nejčastější příčinou bolestí v krku je všem známá angína nebo streptokoková faryngitida. K té dochází zejména u dětí od 5 do 15 let věku. Přenos nemoci se odehrává pomocí kapének. Mezi další projevy faryngitidy patří:

  • zánět sliznice
  • výtok z nosu
  • horečky

U dospělých může docházet po propuknutí faryngitidy ke komplikacím. Děti se zase snadno stanou přenašeči onemocnění. Tak jako tak je vhodné absolvovat vyšetření u lékaře, který určí léčbu. Ta by měla být skutečně důsledná.

Přírodní produkty, které zmírní potíže v souvislosti s bolestmi v krku

Zde je přehled těch nejúčinnějších přírodních produktů, které mohou ulevit od urputných bolestí v hrdle:

Med: pokud je skutečně přímo od včeliček, působí jako zázračné přírodní antibiotikum. Má tedy silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Pokud se chcete ochránit před nemocemi a posílit imunitu, konzumujte jednu lžičku medu dvakrát denně. Perfektní bude například i v teplém mléku.

Fotografie: Pixabay

Citron: je přímo nadupaný vitamínem C, který je velice důležitý pro správné fungování imunitního systému. Proto v době nemoci popíjejte teplé čaje s citronem.

Fotografie: Pixabay

Éterické oleje: k zakoupení jsou ve specializovaných prodejnách. Obsahují přírodní silice například z citrusů. Při bolestech v krku je skvělé inhalovat citronové a grapefruitové aroma.

Ideální bude i levandule, skořice, nebo tymián. K vdechování vůní použijte například obyčejnou aromalampu, v které smícháte pár kapek olejíčku s trochou vody.

Fotografie: Freepik

Jablečný ocet: má přirozeně dezinfekční účinky. S oblibou se používal při léčbě infekcí. Působit bude i antimikrobiálně v ústech, pokud jím budete při bolestech v hrdle kloktat.

Fotografie: Pixabay

Chilli paprička: oplývá antibakteriálními vlastnostmi. Léčivý olej ke konzumaci si připravte z jedné jemně nasekané chilli papričky a půl šálku kokosového nebo olivového oleje.

Polykejte denně jednu lžičku směsi a brzy se vám uleví. Před samotným polknutím je dobré ochucený olej chvíli podržet v ústech. Tak se zbavíte účinně přemnožených bakterií.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]