Krevní skupina hodně napoví o vyhlídkách na formu průběhu onemocnění Covid-19

Fotografie: Freepik

Epidemiologická situace COVID-19 se zhoršuje na celém světě. Bohužel podzimní počasí nepřispívá k zamezení šíření viru a řada lidí už je z opatření také unavená a ráda by konečně žila normálně. Přesto je ale důležité vytrvat a snažit se dodržovat všechna opatření co možná nejlépe, abychom se z této těžké situace vymanili co nejdříve. V této těžké době bychom se také měli zvlášť starat o sebe a své blízké.

Ale pro některé dokonce přichází dobrá zpráva – nositelé určité krevní skupiny jsou na tom totiž daleko lépe než zbytek z nás. Která to je a jak je to možné?

Koronavirus a krevní skupina

Koronavirus zůstává skutečnou záhadou a mnoho otázek je bohužel stále nezodpovězených. Odborníci z celého světa pracují na vakcíně a léku, které by nám pomohly zvítězit v boji proti této nepříjemné pandemii. Možná jsme již skutečně blízko nějakému cíli, ale radovat se by zatím bylo předčasné.

Výsledky nejnovějšího výzkumu jsou nicméně skutečně šokující. Dvě nezávislá výzkumná centra sdílela své výsledky, které se překvapivě shodují. Ukázalo se, že pravděpodobnost, s níž onemocníte touto nepříjemnou infekcí, závisí velmi významně na vaší krevní skupině. Někteří z nás se nakazí velmi snadno, jiní budou odolnější.

Fotografie: Freepik

A a AB v ohrožení

Jak se ukázalo, lidé s krevní skupinou A nebo AB jsou mají poměrně vysokou pravděpodobnost infekce novým typem koronaviru. Průběh nemoci bývá v jejich případě opravdu obtížný. Proto je na místě apelovat na tyto krevní skupiny, aby se více chránily, nosily respirátor, často si myly ruce, a především omezily kontakt s lidmi.

V případě lidí s krevní skupinou 0 je situace úplně jiná – šance na onemocnění jsou mnohem nižší. Dánští vědci z Odense provedli výzkum na 7 422 lidech trpících COVID-19 a hledali souvislosti s jejich krevní skupinou.

Ukázalo se, že v zastoupeném vzorku bylo minimum těch, kdo by měli krevní skupinu 0, byť v Dánsku ji celkově má asi 41 % populace. Nejvyšší zastoupení měla v testovaném vzorku krevní skupina A.

Fotografie: Freepik

Závěry se ještě musí potvrdit

Velmi podobný výzkum byl realizován v kanadském Vancouveru. Lidé s krevní skupinou A nebo AB potřebovali respirátory daleko častěji, aby dokázali infekci odolat. Naopak lidé, kteří měli skupinu 0, daleko snadněji odolali i přímému kontaktu s virem.

Výsledky dosud provedených studií hovoří samy za sebe – lidé s krevní skupinou A nebo AB mají toto onemocnění s těžším průběhem a více jsou u nich ohroženy také plíce, ledviny a další životně důležité orgány.

Odborníci však poukazují na to, že zatím jde pouze o předběžné závěry a že je zapotřebí více výzkumu a více času, aby se tyto závěry verifikovaly. Lidé s krevní skupinou 0 se tedy mohou cítit o něco bezpečněji, stále by však měli dodržovat veškerá omezení, aby chránili své zdraví a neinfikovali ostatní lidi.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]