Příznaky, které mohou odhalit nemocná játra a lidé je často ignorují

Fotografie: Freepik

Játra jsou důležitým vnitřním orgánem, který zajišťuje metabolismus tuků, bílkovin i sacharidů. Rovněž pomáhají díky produkci žluči trávit zkonzumované jídlo. Podstatná jsou játra i při vylučování toxických látek z těla. V lidském organismu jsou jedním z nejtěžších orgánů. Váží až kilo a půl. Pokud játra nefungují tak jak mají, mohou se objevit nepříjemné příznaky. Jaké tedy sledovat?

Obecné příznaky, které značí potíže s játry

Mezi obecné příznaky zhoršené funkce jater patří:

  • žlutá kůže a bělmo očí (typické projevy žloutenky)
  • tmavá moč
  • světlá, krvavá, nebo černá stolice
  • oteklé kotníky, nohy a břicho

Také můžete pociťovat nevolnost, sníženou chuť k jídlu. Objevuje se i zvracení, přetrvávající únava, svědivá kůže, zvýšená tvorba podlitin.

Fotografie: Pixabay

Příznaky žloutenky

Žloutenka neboli virová hepatitida je způsobená, jak již samotný název napovídá – viry. Rozeznáváme typ A, B, C, D, E. Hepatitida je nakažlivá. Žloutenka se může přenášet buď kontaminovanými předměty, jídlem, vodou, nebo tělními tekutinami. Rozeznáváme hepatitidu akutní a chronickou. Oba druhy výrazně ovlivňují funkci jater.

Virus žloutenky může v krvi kolovat dotyčnému jedinci i roky bez povšimnutí. Poté se objeví příznaky podobné chřipce, jako jsou bolesti břicha, bolesti kloubů a svalů, celková únava, snížená energie, nechutenství, zvracení, žlutá kůže a bělmo, tmavá moč a bledá stolice. Proti žloutence je možné se očkovat. V dětství je očkování dokonce povinné.

Fotografie: Pixabay

Příznaky steatózy jater

Steatóza jater se projevuje tak, že orgán prakticky ztukovatí. V jeho tkáních se nahromadí velké množství tuku. Tento stav může vést až k cirhóze jater a jejich trvalému poškození. Steatóza jater se dělí na dva druhy: alkoholickou a nealkoholickou. Ta alkoholická je způsobení nadměrným a dlouhodobým pitím alkoholu a ta nealkoholická má většinou nejasnou příčinu.

Alkoholická steatóza jater v raném stadiu nezpůsobuje žádné potíže. Občas dotyčný může pociťovat jen mírné bolesti na pravé straně břicha. Všeobecně se ale nemoc projevuje horečkou, nevolností, zvracením, žloutenkou, slabostí, únavou, oteklým břichem a svědící pokožkou.

Fotografie: Freepik

Příznaky Wilsonovy choroby

Wilsonova choroba je dědičné onemocnění, které je spojené s ukládáním mědi v játrech. Mezi příznaky nemoci řadíme bolesti kloubů, zvýšenou únavu, nechutenství, otoky nohou a břicha, žloutenku.

Fotografie: Freepik

Příznaky autoimunitních nemocí jater

Do autoimunitních nemocí jater se řadí: primární biliární cholangitida, primární sklerotizující cholangitida a autoimunitní hepatitida. Tyto nemoci mají jedno společné. Játra napadá vlastní imunitní systém těla. To následně může způsobit zánět orgánu a jeho zjizvení. Mezi další příznaky pak patří i bolesti na pravé straně břicha, žloutenka, otoky nohou a břicha, zvětšená játra, slezina a nevysvětlitelný úbytek na váze.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]