Snižte výrazně riziko vzniku infarkt. Stačí se vyvarovat několika věcí, které ničí zdraví srdce

Fotografie: Getty Images

Infarkt myokardu je onemocnění, které se nejčastěji projevuje silnou a dlouhotrvající bolestí na hrudníku. Než si přečtete tento článek, infarkt utrpí nejméně dva lidé na světě. Riziko, že jednou budete na těchto lidí, je bohužel velmi vysoké.

Ale máme i dobrou zprávu: dodržování lékařských doporučení může několikanásobně snížit pravděpodobnost infarktu. Představujeme pět oblastí, které vám mohou pomoci udržet zdraví a vyhnout se tak riziku infarktu myokardu

Fotografie: Pixabay

Omezte konzumaci alkoholu, nekuřte a omezte cholesterol

Nadměrná konzumace alkoholu může zvýšit riziko srdečních onemocnění. Pití více než sedmi alkoholických nápojů týdně je velmi škodlivé pro vaše zdraví. Čím méně alkoholu vypijete, tím lépe.

Ani kouření vám neprojde, pokud se chcete vyvarovat infarktu. Kouření cigaret zvyšuje krevní tlak a tím i riziko infarktu. Dr. Deepak L. Bhatt říká: „Některá poškození srdce mohou po úplném vynechání kouření potřebovat na regeneraci deset nebo více let a některá nikdy nezmizí, podle toho, jak dlouho kouříte.“

Riziko infarktu však začíná klesat, jakmile osoba přestane užívat tabákové výrobky, a může být snížena na polovinu za pouhý rok. Ukazuje se, že čím více kouříte, tím vyšší je riziko úmrtí. Dalším nebezpečným faktorem je vysoký cholesterol. Ten může ucpat tepny a zvýšit riziko infarktu. Dr. Yehas navrhuje vyzkoušet středomořskou stravu, která dlouhodobě snižuje hladinu cholesterolu.

Fotografie: Freepik

Sledujte svůj krevní tlak, dobře jezte, hýbejte se a správně spěte

Vysoký krevní tlak obvykle nemívá žádné příznaky, ale je jednou z hlavních příčin náhlé mrtvice nebo infarktu. WHO doporučuje krevní tlak pravidelně kontrolovat. K regulaci vysokého tlaku přispívá i pravidelné cvičení a omezení stresu. Jíst dobré a zdravé jídlo je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit riziko srdečního infarktu.

American Heart Association doporučuje omezit nasycené tuky, trans-tuky a cholesterol. WHO doporučuje jíst hodně ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, libového masa, ryb a luštěnin, a naopak omezit množství cukru a soli ve stravě.

Fotografie: Pixabay

Potřebujete také více spánku, neboť nedostatek spánku zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Musíte také zůstat aktivní. Skvělá je rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole , jóga, aerobik a další sporty.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]