Nejdůležitější informace o bolesti nohou, které potřebujete znát: Neprodleně po přečtení pocítíte úlevu

Nejen módní obuv do špičky je zodpovědná za časté vbočení palce u nohy a jeho bolestivé záněty. Ignorovat jej přitom není vhodné, může skončit až nemožností pohybu.

Existuje hned celá řada problémů, které mohou vyústit ve vbočené palce u nohou. Nezáleží přitom ani tak na věku a stylu obuvi. Důležitější je spíš pevnost vaziva a šlach, stejně jako postavení nohy při chůzi. Tyto faktory mohou být zčásti dané geneticky, na vině jsou pak i různé pohybové zlozvyky, případně ona zmiňovaná špatná obuv.

Pata, špička, nebo obojí?

Obecně se má za to, že vbočený palec neboli hallux vagus má na svědomí nesprávná obuv, nebo, přesněji řečeno, nošení bot s příliš úzkou špičkou. To je ale jenom část pravdy. Vyšší podíl na vzniku deformace nohou má příliš časté nošení příliš vysokých podpatků. Teprve tehdy je totiž noha tlačena do špiček a vznikají tak nejen vbočení palců, ale i kladívkovité prsty. Ty totiž nesou váhu celého těla, což je nutí zůstávat ve skrčené pozici.

Potíže s vbočenými palci se ale nevyhýbají ani lidem, kteří na vysoké podpatky netrpí. Pokud vás zajímá, zda jste vy sami tímto problémem ohroženi, podívejte se na nohy svých rodičů. Jestliže se u jednoho z nich vyskytují potíže s nízkou až plochou klenbou a vbočením palců, velmi pravděpodobně čeká podobný osud i vás.

Nohy do X

Nejčastější příčinou deformity spodních částí nohou bývá špatná mechanika chůze či běhu, zapříčiněná různými faktory. Často do hry vstupují ploché nohy a pronace, čili vbočení kotníků směrem dovnitř, které se často vyskytuje u osob s nohama tzv. do tvaru X. Zda se vás tento problém týká, poznáte i podle nadměrného opotřebení podrážek svých bot na vnitřní straně nohy.

Fotografie: Pixabay

Pakliže zaznamenáte počínající obtíže, případně jen dispozice k nim, je vhodné poradit se s lékařem. Ten vám doporučí vhodnou metodu prevence. Hallux vagus totiž umí být v pozdějších fázích hodně nepříjemný, provází ho otoky, zarudnutí, bolestivý pohyb a vznik mozolů či kuřích ok. V nejhorších stadiích je pak nevyhnutelný chirurgický zásah. Naopak, při včasném zachycení je možné potíže zcela eliminovat a zajistit si tak bezproblémovou a hlavně bezbolestnou chůzi.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]