Když se na těle z ničeho nic objeví modřiny, není důvod propad panice. Jsou však případy, kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc

Fotografie: Depositphotos

Hematom je namodralá oblast, která je lokalizovaná na naší kůži. Obvykle vzniká následkem pádu nebo úderu, může ale signalizovat také vážné onemocnění.

V jakém případě je zapotřebí vyhledat pomoc odborníka a kdy můžeme naopak být v klidu a čekat, až z našeho těla zmizí?

Hematomy na kůži jsou způsobeny krvácením, ke kterému dochází v našem podkoží. Krvácení může být způsobeno například odběrem krve nebo silným úderem. Nahromadění krve v místě úderu způsobí otok a také modravé zbarvení. Vzniká zde jakási kapsa, ve které je lokalizovaná přebytečná krev, která se uvolní při prasknutí cévy.

Fotografie: Pixabay

Pokud se ale na našem těle náhle objeví skvrna vínové barvy, jedná se o tzv. ekchymózy. Ty vznikají následkem nesprávné funkce krevních destiček, krevním onemocněním nebo selháním kapilár.

Jak modřiny vznikají a kde je nejčastěji najdeme

Modřina má obvykle modrou, černou nebo purpurovou barvu. Pokud na ni zatlačíme, nezmizí. Významným rozdílem také je to, že v případě modřiny je povrch kůže neporušený. Modřiny jsou malé, jejich rozsah je závislý na míře šoku a prokrvení dané oblasti. Postupem času se z modré modřiny stává zelená a následně žlutá, pak již pomalu dochází k jejímu vyblednutí a zmizení z naší kůže.

Podle lokalizace má modřina také spoustu doprovodných jevů. V oblasti oka se běžně vyskytuje také otok. Pokud se udeříme do ucha, může to vyvolat vznik hematomu ušního boltce a následnou deformaci ucha. V případě poranění v oblasti špičky prstu se hematom objevuje pod nehty a je doprovázen velkou bolestí. Pokud se poraníme v oblasti hlavy, hematom se objeví na její pokožce.

Kdy je lepší vyhledat pomoc odborníka

Pokud se ale na našem těle objeví toto zmodrání bez zjevné příčiny, měli bychom neprodleně vyhledat pomoc odborníka. Konzultaci neodkládáme ani pokud pravidelně užíváme antikoagulační léky nebo kortikosteroidy.

Fotografie: Freepik

V těchto případech mohou spontánní modřiny upozorňovat na závažný zdravotní problém. Nevyhne se nám tedy vyšetření, které zkontroluje stav a počet našich krevních destiček. Spontánní modřiny jsou totiž nejčastěji způsobeny jejich poklesem.

Pokud jsou modřiny náznakem vážnějšího onemocnění, obvykle se neobejdou bez doprovodných příznaků. Mezi hlavní se řadí pocit těžkých nebo oteklých nohou. Pokud již máte od doktora stanovenou diagnózu, existuje pár pravidel, které Vám ulehčí život a zmírní příznaky onemocnění. Je zapotřebí pravidelně cvičit, dostatečně se hydratovat a spát s nohama na vyvýšené ploše. Je zapotřebí si také hlídat svoji váhu a vyhýbat se nadváze. Nedoporučuje se vystavovat tělo příliš vysokým teplotám, které jsou například v sauně nebo v teplé vaně.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]