Posílit imunitu není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát

Asi nikdo netouží být často nemocný. Jenže jak přežít sychravé počasí a všechny ty chřipkové epidemie bez úhony? Jedině tak, že budete posilovat svou imunitu. Díky tmu se vyhnete i pracovní neschopence a pověsti, že sedíte víc doma, než v práci.

1. Pozor na přemíru cukrů

Zdravý a vyvážený jídelníček je základ. Vysoký příjem cukru oslabuje imunitu, jelikož cukry konkurují vitamínu C. Ale pamatujte také na to, že citrusy se moc k doplnění vitamínu C v zimním období nehodí – citrusy patří do skupiny ochlazujících potravin. Tudíž místo, aby vám citron pomohl léčit nachlazení, může situaci ještě i zhoršit. Výtečné je bobulovité ovoce, kapusta, česnek, cibule, kyselé zelí, šípkový čaj nebo džem, rakytníkový sirup.

2. Pohyb

Imunita je spojená nejen se zdravým zažíváním, což ovlivníte jídelníčkem, ale také s nervových, pohybovým a kardiovaskulárním systémem. To znamená, že pokud budete líní, bude líný i váš imunitní systém. Hýbejte se pravidelně minimálně půl hodiny denně a začněte trávit více času na čerstvém vzduchu.

3. Pitný režim

Jestliže vypijete jen velmi málo tekutin, pak nemůžete očekávat, že váš imunitní systém bude fungovat naplno. Nečekejte na žízeň, to už je totiž volání vašeho těla o pomoc. Vypijte přibližně 2 litry vody za den. Buď si pitný režim hlídejte pomocí aplikace nebo vypijte sklenku vody hned ráno, pak před snídani, po snídani a následně vždy před a po hlavním jídle a dvě hodiny před spánkem. To vychází za 8 sklenek za den.

4. Vyhněte se stresu

To se možná dobře radí, ale hůř provádí. Nicméně lidé, kteří zdravě jedí, sportují a dodržují spánkovou hygienu vám potvrdí, že jsou vůči stresu víc imunní, než lidé, kteří se zdravému životnímu stylu z různých důvodů brání. Je mnohokrát vědou potvrzeno, že naše psychika ovlivňuje imunitu. Při dlouhodobém stresu se snižuje produkce cytokinů, což z nás činí snadnou oběť pro nemoc. Zkuste zpomalit, začít praktikovat meditace, dechová cvičení, jógu. Cokoliv, co vám pomůže zmírnit stres.

5. Zdravý spánek

Spát jako Šípková Růženka je snem každého. Jestliže nedodržujete zdravé stravování, pravidelně necvičíte, kouříte, máte nedostatečný pitný režim, jste často a hodně ve stresu, pak není divu, že máte problémy ze spánkem. Jedno souvisí s druhým. Nedostatek spánku vytváří stresové hormony – trochu jako začarovaný kruh. Pokud chcete zažít zdravý spánek 7 až 9 hodin vkuse, budete muset začít dodržovat zásady zdravého životního stylu, což posílí i vaší imunitu.

6. Otužování

Jestli vám něco pomůže posílit imunitu, pak je to mimo výše uvedených bodů také otužování. To by mělo být vaší prioritou. Otužování neposiluje pouze imunitu, ale i vašeho ducha. Opustit zónu komfortu a pustit na sebe proud ledové vody, to už vyžaduje tvrdou náturu a sebedisciplínu. Víte, že sparťane už od malička takto utužovali své děti? Hned po narození je ponořili do ledové vody. Neříkáme, abyste praktikovali totéž, ale o zdravotních bonusech otužování bylo již napsáno mnohé. Pro každého otužilce je rýma neznámý pojem.

7. Doplňky stravy

Jestliže nejste schopní doplnit potřebné minerály, vitamíny, probiotika a další důležité živiny stravou, pak sáhněte po doplňcích. Určitě to však neznamená, že máte polykat hrsti pilulek, sypat do sebe protein či kolagen po hrstech a pít jen šumivé nápoje s vitamíny. Doplňky stravy mohou mít různou podobu a hodit se mohou například v době po léčbě ATB, po operacích apod.

Případně je lze přidávat do jídel (smoothie, kaší) v podobě sušeného prášku z nějakého ovoce, mořských nebo sladkovodních řas. Některé doplňky mohou mít i příchuť a doladí chuť vašeho jídla. Doplňky stravy můžete i různě střídat nebo je užívat v době, kdy cítíte potřebu posílit imunitu. Vybrat si můžete i víc přírodní cestu formou bylinek a vzácných rostlin.

Obrázky: pixabay