Nadměrné zadržování vody v těle může mít vážné následky. Zbavte se tohoto problému během několika dní

Fotografie: Depositphotos

Otoky nohou mohou postihnout kdekoho. Jejich příčiny jsou různorodé. Řadíme mezi ně například nedostatečný pitný režim, sedavé zaměstnání nebo naopak dlouhé stání. Ve vážnějších případech mohou značit i potíže s kardiovaskulárním aparátem, nebo s klouby.

Pakliže se problémy v této oblasti opakují a otoky neustávají, je vhodné co nejdříve kontaktovat lékaře. Přechodné obtíže však můžete zkusit vyřešit následujícími přírodními metodami. Mějte ovšem na paměti, že moderní medicínu nenahradí.

Petrželový čaj na redukci otoků nohou

Proti zadržování tekutiny v těle se běžně v medicíně používají speciální léčiva zvaná diuretika. Ty organismus spolehlivě odvodní, a tím by se měly i otoky zredukovat. Avšak i v přírodě se vyskytují přírodní diuretika, jako například v podobě petržele. Zkuste si připravit petrželový čaj z těchto surovin:

  • ½ svazku čerstvé petržele s hladkými listy
  • ½ litru vody

Postupujte tak, že si nejprve omyjete petržel a nakrájíte ji na menší kousíčky. V další fázi si svařte v rendlíku půl litru vody a přidejte do ní nasekanou petrželku. Doba varu se odhaduje na deset minut. Po vychladnutí odvaru vše sceďte a popíjejte.

Fotografie: Freepik

Jaké jsou účinky petržele?

Pokud se rozhodnete pro konzumaci petrželového čaje, prospějete svému tělu nejen, co se týká redukce otoků. Tato rostlina je totiž plná vitamínů a minerálních látek. Také je přirozeným antioxidantem a má blahodárné účinky na trávení a působí i proti nadýmání.

Další bylinky, které pomohou s redukcí otoků a tipy na závěr

Vsadit můžete kromě petržele i na tyto diuretické bylinky: kopřiva dvoudomá, smetánka lékařská, ostropestřec, nebo přeslička rolní. Aby se vám otoky netvořily, je rovněž vhodné upravit i svůj jídelníček a životní styl.

Dodržujte v první řadě dostatečný pitný režim (2 až 3 litry denně) a vyhněte se potravinám s vysokým obsahem soli (uzeniny, průmyslově zpracované potraviny). Preferujte spíše ovoce (banány či ananas), zeleninu (celer či artyčok), pšeničné klíčky, mandle, ořechy a přírodní zeleninové šťávy.

Fotografie: Getty Images

Klíčový je proti retenci tekutiny v organismu především příjem draslíku. Kromě jiného zkuste do života zařadit i nějakou pohybovou aktivitu a na večer zdvihejte dolní končetiny vzhůru. Skvělé budou v tomto ohledu i koupele a masáže, které podpoří odvodnění těla a jeho prokrvení.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]